Levent Erden: Klasik reklam ajansları interaktif mecranın hakkını veremez

Ana sponsorluğunu MSN ve Turkcell'in yaptığı Digital Age Konferansı 21 Kasım'da Hyatt Regency'de yapıldı...

21.11.2008 - 18:07 | MediaCat

Ana sponsorluğunu MSN ve Turkcell’in yaptığı Digital Age Konferansı bugün (21 Kasım) Hyatt Regency’de yapıldı. Dünyanın dijital platformda önde gelen konuşmacılarının katıldığı konferansta ayrıca Türkiye’de dijital mecrayı kullanan büyük markalar da yer aldı.

MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın hoş geldiniz konuşması ile başlayan konferansta ilk konuşmacı olarak yer alan IAB Avrupa ve Belçika Başkanı Alain Heureux, IAB’nin ‘Dijital elçilik’ görevini sürdürdüğünden bahsetti.

Heureux, internetin dünyada düzenli kullanıcı sayısı bakımından 1.5 milyara ulaştığını ve Asya’nın en büyük pazar olduğunu söyledi. Gelecek 5 yıl içerisinde internetten alışveriş yapan Avrupalıların sayısının 100 milyondan 174 milyona yükseleceğini ve internetten yapılan senelik ortalama perakende harcamalarının 1000 Euro’dan 1500 Euro’ya yükseleceğini ifade etti.

Heureux şöyle devam etti: ‘Dijital, satın alma işlemlerinde büyük bir rol üstleniyor. İnternetin kişiselleştirebilme fonksiyonu çok büyük artılar getiriyor’.

IAB’nin düzenleyici fonksiyonuna da değinen Heureux, IAB’nin Avrupa’nın her yerinde elçilikler kurduğunu, Avrupa’da 13 IAB elçiliği olduğuna değindi.

İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen Isobar CEO’su Nigel Morris ise dijitalleşmenin büyüdüğünü ve markaların dijital dünya üzerinde yer almasının sağladığı öneme değindi.

Morris şöyle devam etti: “Markalar için tüketiciyi dinlemek hala çok önemli fakat esas önemli olan ne yaptığınız’. Ne kadar konuşulduğunuz ve ne kadar hayran sahibi olduğunuz sizin başarınız olacaktır. Tüketicinin kalbine hitap etmek çok önemli” diye ifade etti.

Ardından konuşmacı olarak konferansta yer alan diğer bir isim ise Microsoft Türkiye Tüketici ve İnternet Servisleri Genel Müdürü Ebru Çapa oldu. Çapa, sadece web sitesine sahip olmanın yetmeyeceğini, şirketlerin dijital pazarlamanın sağladığı avantajları kullanmalarının gerekliligini vurguladı. Çapa, “Markalar bu dönemde rekabette başarılı olmak için dijital pazarlamayı etkin bir şekilde kullanarak tüketici ile sürekli bir bağ kurmalılar” dedi.

‘Mükemmel dijital pazarlama’

Ebru Çapa, için dijital medyanın sunduğu avantajları sıralarken, dijital medyanın pazarlamacıların potansiyel müşterilerle iş birliği yapmasını sağladığını belirtti.

Dijital medyanın pazarlamacıların istediklerini doğru zamanda doğru mesajla iletmelerini sağladığına değinen Çapa, “Dijital medya, tüketici ile daha zengin ve etkileşimli bir iletişim sunarak, markaların müşterilerine hikayelerini anlatmalarını sağlar.” dedi.

Çapa, “Dijital medya, geleneksel pazarlamanın yerini almak zorunda değildir. Aksine etkileşimli medya pazarlama kampanyaları ile geleneksel pazarlamanın iyi bir tamamlayıcısı olabilir.” dedi.

Ebru Çapa, 12-24 yaş grubuna dönük bir araştırmanın ilginç sonuçlarını da paylaştı. Bu grubun herhangi bir akranlarına, uzmanlardan daha fazla güvendiklerini söyleyen Çapa, bu grubun internet tecrübesinin merkezinde ‘birbirleriyle iletişim’ kurma amacının yer aldığını belirtti. Ebru Çapa’nın aktardığı bilgilere göre, ‘bu kitle gazete okumuyor ancak bazı dergilerden etkileniyor. Hiç sabit telefonları olmadı. Başkalarının zaman ayırdığı kadar TV izlemiyor. Bilginin kaynağına çok az ilgi gösteriyorlar ve bilgiyi çoğunlukla toplu olarak istiyor. Herşeyi mobil taşımak isteyen bu nesil,TV’nin diğerlerine göre en az etki altına aldığı nesil.’

Çapa, herhangi bir engel veya ücretle karşılaşmadan içeriği platformdan platforma taşımak isteyen bu jenerasyon için sesini duyurmak çok önemli. Çok yakında iş hayatındaki yerini alacak olan bu nesil “anında mesajlaşmayı” tercih ediyor ve e-postanın anne-babaları için olduğunu düşünüyor.

‘Etkile, bağ kur, heyecanlandır!’

Yeni dönemde kontrolün reklamverenden çok tüketiciye geçtiğini belirten Çapa, dijital pazarlamada başarının üç anahtarını “etkile, bağ kur, heyecanlandır!” olarak sıraladı.

Dijital pazarlama alanında tüketiciyle başarılı bir etkileşim kurulabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayan Çapa, “tüketicinin teknolojik detaylar hakkında düşünmek istemediğini, teknolojinin her şeyi yapmasını istediğini ve teknolojiyi ücretsiz istiyor” dedi.

Madonna’nın “Küçük hileler değil, disiplin işe yarar.” sözünü hatırlatan Çapa, aynı kuralın dijital pazarlama alanında da geçerli olduğunu belirtti.

Mediacom Beyond Interactive EMEA Direktörü Oliver Gertz, geleneksel mecraların sabit, tek yönlü bir hikâye anlatımı tarzına sahip olduğunu, etkileşimli medyanın ise kullanıcının sunulan içerik ve servislere aktif katılımını sağladığını söyledi. Sosyal medyanın ise bunun da ötesine geçerek kullanıcıya “hikâye anlatımından çok” “hikâye paylaşımı” sunduğunu belirti.

İnternetin istenen hedef kitleye en doğru şekilde erişim imkânı sağladığını belirten Gertz, bu mecrada sağlanan geri dönüşlerin de geleneksel mecralara göre çok daha yüksek olduğunu vurguladı. Gertz, markaların arama motorlarında yapılan aramalar konusuna özel önem vermeleri gerektiğini ve internette marka ile bir kavram arandığında sonuçlar arasında yer almanın önemine işaret etti.

Dünyada medya için bir hafta içinde ayrılan sürede en fazla payı 32 saatle internet ve oyunun aldığını söyleyen Çapa, dergiler için haftada 1 saat, direkt pazarlama için 2, gazete için 2, kitap için 3, radyo için 7, TV için ise 19 saat ayrıldığını söyledi.

Levent Erden: Klasik reklam ajansları interaktif mecranın hakkını veremez

IAB Türkiye Başkanı Levent Erden ise ‘iletim değil iletişim çok önemli’ dedi. Müşteriyle iletişime geçmek gerekliliğine değinen Erden, herşeyin müşteriyi tanımaktan geçtiğine değindi.

Erden konuşmasına şöyle devam etti: ‘Reklam ajansı yapı gereği tekin çokla konuştuğu bir yapıdır oysa interaktif mecra çokun çokla konuştuğu bir yapıya sahiptir. Klasik reklam ajansları interaktif mecranın hakkını veremez.’

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.