Lego cinsiyet eşitliğini tanıyalı yıllar oluyor

Danimarkalı oyuncak devi sınır tanımıyor.

27.11.2014 - 16:54 | Alev Kaynak

Lego cinsiyet eşitliğini tanıyalı yıllar oluyor

Geçtiğimiz Eylül ayı sonunda Türkiye’de de bir ofis açan Lego Grup’un CEEMEA Başkan Yardımcısı Eric Maugein, Lego için en önemli değerin çocukların hayal güçlerine getirilen sınırların kaldırılması olduğunu söylemişti. 1973 yılında satın alınan bir Lego’nun ambalajında bulunan ve şirket tarafından ebeveynlere ithafen yazılmış bir mektup, bu değerin oyuncak devi için dönemsel bir trend olmadığını, on yıllardır sürdürülen bir öğe olarak şirketin kurucu yapıtaşlarından biri olduğunu ortaya koyuyor. Mektubun resmiyeti, Lego yetkilileri tarafından da doğrulandı. İngilizce yazılmış ve aşağıda görselini bulacağınız mektubun tercümesi ise şöyle:

“Yaratma dürtüsü her çocukta eşit olarak vardır; hem kızlarda hem erkeklerde. Önemli olan hayal gücüdür, beceri değil. Aklınıza ne gelirse onu dilediğiniz gibi hayata geçirebilirsiniz. İster bir yatak ister bir kamyon olsun; ya da bebek evi ya da uzay mekiği.

Birçok erkek çocuk bebek evlerini seviyor; çünkü bebek evleri uzay mekiklerinden daha insancıl. Birçok kız da uzay mekiklerini seviyor; çünkü uzay mekikleri bebek evlerinden daha heyecan verici.

Hayattaki en önemli şey çocuklarınızın eline doğru materyali vermeniz ve onların bu sayede akıllarında beliren ilk şeyi hemen yaratma işine koyulmaları.”

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Lego cinsiyet eşitliğini tanıyalı yıllar oluyor

Lego, aynı zamanda 1981 yılında yayınladığı aşağıdaki reklam kampanyasında lego oyuncaklarıyla oynayan bir kız çocuğuna yer vermiş; böylelikle oyun dünyasının ve gelişim sürecinin cinsiyet ayrımları üzerinden şekillendirilmesine olan tepkisini ortaya koymuştu.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Lego cinsiyet eşitliğini tanıyalı yıllar oluyor

Lego geçtiğimiz haftalarda, özellikle Greenpeace kampanyasından sonra hayranlarının muhalefetiyle karşılaştığı Shell ortaklığını da kontrat süresi dolduğunda yenilemeyeceğini duyurmuştu.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.