MediaCat

Lead Ads ile beklentileri aşan başarı

Citroën Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım, markanın Facebook Lead Ads kullanarak yürüttüğü kampanyayla yakaladığı başarının detaylarını anlatıyor.

Lead Ads ile beklentileri aşan başarı

Facebook Lead Ads kullanımıyla yürüttükleri kampanyayla sektör ortalamaları ve kampanya beklentilerinin üzerinde sonuçlar elde ettiklerini ifade eden Citroën Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım, yakaladıkları başarının detaylarını anlatıyor.

Facebook üzerinden yürüttüğünüz dijital kampanyadaki hedefiniz neydi?

Markamızın hedef kitlesine ve müşteri profiline baktığımızda genç ve dinamik bir kitleye sahibiz. Bu da Facebook’un tüm reklam modellerinde etkili sonuçlar almamızı sağlıyor. Bu kadar genç ve dinamik bir hedef kitleye sahip olunca, dijital stratejimiz doğrultusunda platformdan en iyi şekilde yararlanarak müşterilerimize ulaşmak önceliklerimiz arasında. Bu amaçla Facebook’un, kampanya performansını artırmak üzere önerdiği çözümleri de değerlendirerek aldığımız son aksiyonlarla birlikte, Facebook kampanyalarımızda oldukça başarılı dönüşümler elde ettik.

Çok sayıda alternatif dijital pazarlama çözümü arasında sizi Facebook kullanmaya iten en önemli faktörler nelerdi?

Hedef kitlemize en efektif şekilde erişebildiğimiz platformların başında Facebook yer alıyor. Hem yeni hem de mevcut kitlelerimize birbirinden farklı strateji ve içerikleri rahatça sunabildiğimiz bu platformda, müşteri aksiyonlarını anlık takip edip kendimize içgörüler çıkarabiliyoruz. Bu içgörüler bizim mevcut ve sonraki ay stratejimizin en önemli çıktıları oluyor. Bugüne kadar aldığımız pozitif dönüşler de Facebook’u dijital stratejimizin en önemli unsuru haline getirmiş durumda.

Pandemi döneminde araç satışlarını artırmak amacıyla tasarladığınız kampanyada hangi Facebook çözümlerini kullandınız?

Facebook ve Instagram’da uzun süredir kullandığımız Lead Ads (Potansiyel Müşteri Reklamları) formatını bu dönemde anlık ve güncel data akışını sağlamak için API entegrasyonuyla tamamlayarak dijital stratejimizi kurguladık. Lead Ads reklam kreatiflerimizde görüntülü görüşme, eve teslim ve cazip finansal teklif seçeneklerini rotasyonlu olarak ve performansa göre öne çıkacak şekilde kullandık. Facebook’un sunduğu geniş platform ağında iletişimimize yer vererek hem mikro ve makro segmentlere erişimi maksimize etmeyi hem de maliyetleri aşağıya çekmeyi hedefledik.

Kampanyanızın elde ettiği sonuçları paylaşabilir misiniz? Başlangıçtaki hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Lead Ads API entegrasyonuyla birlikte ekosistemden aldığımız dataları gerçek zamanlı takip ettik ve böylece kampanya sonucunda 55 kat ROAS (Reklam Harcamasının Geri Dönüşü) elde ettik. Aynı zamanda yarattığımız lead hacmiyle önceki aylara kıyasla yüzde 65 lead maliyeti avantajı yakaladık. Beklediğimizin ötesinde gerçekleşen satış rakamlarıyla tüm dünyanın etkilendiği ve otomotiv sektörünün daraldığı bu dönemde iş ortağımız MediaCom ile yarattığımız strateji sonucunda geçen sene Nisan ayına göre otomotiv pazarı yüzde 15 daralırken biz satışlarımızı yüzde 97 artırarak bu süreci başarılı şekilde yürüttük.

Facebook Potansiyel Müşteri Reklamları ile satış yapmayı hedefleyen diğer işletmelere neler önerirsiniz?

Facebook yeni müşteri kitlelerine ulaşma ve mevcut kitleler üzerinde en iyi aksiyonu aldırma konusunda bizlere oldukça fazla hedefleme seçeneği ve model sunuyor. Özellikle satış odaklı ilerlediğimiz performans iletişimlerinde; Lead Ads formatı, sunduğumuz teklif ve doğru hedef kitleler ile birleştiğinde en iyi sonucu almamızı sağlıyor. Satınalma eğilimi olan potansiyel müşterilere en efektif şekilde ulaşmak ve etkili sonuçlar almak isteyen tüm markalara ve işletmelere Lead Ads kullanımını öneriyorum.

Uğur Gökçek
MediaCom Digital Director

Pandemi sebebiyle tüketicilerin öncelikleri, beklentileri ve alışkanlıkları hızla değişti ve değişmeye devam ediyor. MediaCom olarak bu değişen alışkanlıkları ve müşteri taleplerini anlayıp, iletişim stratejimizi marka ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştiriyoruz. Facebook ile gerçekleştirdiğimiz proje, bu yaklaşımımızın bir yansıması olarak hayata geçti ve daralan otomobil pazarında markamızı ileri taşımamızda önemli rol oynadı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.