Kültürlerin kalbine yolculuk

Ricebowl Kurucusu ve Strateji Başkanı Nazia Du Bois, yıllar boyunca kültürü odağına alan kurumlar kazandırdı reklam dünyasına. DAVID'in kurucuları arasında yer alan ve dünyanın ilk İslami pazarlama ajansı Ogilvy Noor'u kuran Du Bois, bu yıl Brand Week Istanbul sahnesinde deneyimlerini paylaşacak.

03.09.2019 - 10:59 | Tuğba Özögretmen

Reklamcılıkta kültürlerarası yolculuk yapabilmenin değeri anlaşılalı çok olmadı. Bu konuda dünyanın en başarılı ajanslarından biri olan bol ödüllü La Comunidad, bu yolculuğun önemini göstermek için 2015’te The Community ismini almıştı örneğin. Ve bugün o ajansın internet sitesinin ana sayfasında sizi karşılayan mesaj şöyle: “İlgi, kültürlerin çarpıştığı yerde filizlenir.”

Uluslararası bir kimlik iddiasıyla farklı kültürlerin kalbine inebilmek kolay değil. DAVID bunu başarıyla yapan ajanslardan biri oldu. İşte Nazia Du Bois, yalnızca DAVID’in kurucularından biri olmasıyla değil, çıktığı ve çıkarttığı kültürlerarası yolculuklarla da reklam sahnesinde sıradışı bir yere sahip.

Değerler sistemini anlamak

Du Bois’yı tanımak için DAVID’den de öncesine gitmek gerekiyor. 2008 yılında Ogilvy&Mather’ın Global Kültürel Strateji uygulamasını kuran başarılı reklamcı, ardından dünyanın ilk İslami pazarlama ve markalama/danışmanlık ajansı Ogilvy Noor’u kurdu. Du Bois’nın akademik mazisi Bangladeş, Suudi Arabistan, Hong Kong ve Birleşik Krallık gibi birbirinden farklı kültür ve coğrafyalarda geçmiş. Üstelik Çince, İngilizce, Bengalce ve Portekizcedeki hâkimiyeti onu reklam dünyasında farklı bir yere koyuyor.

Du Bois’nın bugüne dek projeler ürettiği alanlar, ölçeğini ne denli geniş tuttuğunu da ispatlıyor. Bugün Ricebowl Kurucu ve Strateji Başkanı olarak görev yapan Du Bois Asya, Afrika ve Latin Amerika’da hızla büyüyen pazarlardaki yeni nesilleri anlayarak stratejik danışmanlık hizmeti veriyor. Ayrıca global markaların Çin, Birleşik Krallık ve Brezilya’da yerel dokuya ve kültüre temas eden projeler geliştirebilmesi için onlara yardımcı oluyor. Felsefesini ise şöyle özetlemek mümkün: “En iyi markalar, farklı değer sistemlerini ve tüketici tercihlerinin temelini oluşturan kültürel bağlamları derinlemesine anlayanlardır.”

Bir kültürden diğerine

Reklamcıların bugün ayak uydurmak zorunda oldukları ve çok daha hızlı değişen, dinamik kültürel yapılar var. Yeni değer sistemleri, tüketici hassasiyetleri, sosyal medyayla tetiklenen alışkanlıklar, değişen boyutlarıyla ekranlar, daha iyi bir dünya talebi, sokağın değişen ritmi, müziğin dönüşen bağlamları… Kültüre olan hâkimiyet, kimliğe duyulan saygı, coğrafyalar arasındaki pürüzsüz geçişler ve çift yönlü bir etki bırakmak…

Bunların hepsi, reklamcıların kucağına bırakılmış sorumluluk zincirinin ufak parçaları. Bu sorumlulukları anlamak ve kültüre dokunmanın neden önemli olduğunu ve nasıl dönüştürücü sonuçlar doğuracağını göstermek için Du Bois, bu yıl Brand Week Istanbul sahnesinde olacak. Siz de bu yolculuğa katılmak istiyorsanız orada olun.

Bu yıl 4-8 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Brand Week Istanbul hakkında detaylı bilgiye Brandweekistanbul.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.