Krizde sosyal iş ağları: Deneyiminiz kadar çevreniz de önemli!

Ekonomik kriz ve belirsizlik ortamında iş insanlarına yönelik sosyal ağların önemi iyiden iyiye artıyor...

09.03.2009 - 12:20 | MediaCat

Ekonomik kriz ve belirsizlik ortamında iş insanlarına yönelik sosyal ağların önemi iyiden iyiye artıyor. Yeni bağlantıların, yeni satış kanallarının, yeni iş ortaklarının edinildiği sosyal iş ağları, yarattıkları fırsatlarla üyelerine yepyeni kapılar açacak anahtarlar sunuyor.

İnternet’in özellikle 21inci yüzyılın hemen öncesinde başlayan hızlı bir tempo ile her geçen yıl daha da yoğun olarak hayatımıza girmesi ve teknolojinin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması nerdeyse tüm işlerimizi, hatta alışverişlerimizi bile online ortamda yaptığımız bir yaşam tarzına geçişimize damgasını vuran bir gelişme oldu. Yaşadığımız günler bir de küresel ekonomik krizin güçlüklerini de beraberinde getirdiğinde dünya genelinde sosyal iş ağları bulunmaz bir nimet haline geldi.

Mali krizlerde kişisel bağlantıların değeri artıyor. Pratik ve ekonomik yansımaları düşünüldüğünde çevrimiçi ortamın avantajlarından yararlanan sosyal iş ağları üyeleri ise profesyonel ağlarını basit ve hızlı bir şekilde genişletebiliyor. Kendileri gibi düşünen binlerce insan bularak bir ağ oluşturabiliyor, bilgi paylaşımında bulunuyorlar. Kriz zamanlarında insanlar kişisel bağlantılarına daha fazla güvendiğinden onları etkinleştirip büyütüyorlar. Böylece kişilerin bulundukları sosyal ağlar aracılığıyla gerçek katma değerler oluşturuyorlar (İşler, projeler, çalışanlar ve iş ortakları vb.) Ekonomik kriz ortamında sosyal iş ağlarının sağladığı faydalar şöyle özetlenebilir:

• İnteraktif ve her zaman ulaşabilecek bir platform

• Kendini özgürce ifade etme imkanı

• Networking ile bağlantılar oluşturma

• Kolay bulunabilme

Profesyonellere yönelik iş ağı alanında Avrupa lideri olan XING, özellikle ekonomik istikrarsızlıkların yaşandığı dönemlerde iş ağlarını genişletme ve bunları aktifleştirme imkanı sunarak üyelerine nefes aldıran bir platform görevi görüyor.

XING Türkiye Ülke Müdürü Hakan Gönenli konuyla ilgili şunları söylüyor: “ Belirsizlik anlarında iş dünyasındaki insanlar çevrelerindeki işlere, müşterilere, ekiplerine, takım arkadaşlarına ve iş ortaklarına karşı daha duyarlı bir hale gelirler. Böyle zamanlarda “kazananlar” arasında olmak isteyenlerin yapması gereken bağlantılarından bir ağ oluşturmaktır. İşte bu noktada XING, son derece başarılı bir sosyal iş ağı ortamı işleviyle kişisel bağlantılar kurmanızı sağlayarak kariyerinizdeki başarılara pek çok kapı açabilir. Aynı avantajlar yeni satış kanalları bulmak, yeni iş ortakları edinmek ve özellikle de olası bir iş değişikliğine karşı gelecekteki kariyer adımlarınızı planlamak için de geçerlidir. Çevrimiçi ortamlarda kendi tanıtımınıı yapmayan, kendini “görünür” kılamıyor demektir. Lehman Brothers gibi kapanan şirketlerin eski çalışanlarının XING’te oluşturduğu gruplaşma bunun en iyi örneklerinden biridir.”

Yeni İşlerin yüzde 50’den fazlası kişisel bağlantılar aracığıyla bulunuyor

Yine bu ekonomik koşullarda çok önemli bir veri de bulunan işlerin yüzde 50’den fazlasının kişisel networkler üzerinden bulunuyor olması. Başarılı bağlantılara sahip olmak mesleki açıdan büyük önemi taşıyor. Hele ortamda ekonomik bir darboğaz varsa, bunun önemi daha da artıyor. Bu anlamda sosyal iş ağları özellikle de şu andaki ekonomik koşullarda, herkesin rahatlıkla girip kullanabileceği bir potansiyeli barındırıyor. Bağlantılarınız yeni fırsatlara ve yeni olanaklara çıkan kapıları açmanıza yardımcı oluyor. Bunun için yapılması gerekenler ise çok basit:

• Profilinizi güncelleyin

• Profilinizde projelerinizden, yetkinliklerinizden de bahsedin

• Siteyi düzenli takip ederek bağlantılarınızla olan birebir iletişiminizi ağınız üzerinden de kurun.

• Bağlantılarınızı düzenli olarak artırın

XING’in sosyal iş ağından faydalanan üyeleri, hem kendi ağlarını oluşturabiliyor, hem de dünya çapında 7 milyonu aşkın potansiyel işveren ve şirketle iş odaklı hedefler çerçevesinde bağlantı kurabiliyor. XING’te yaratılan profiller, üyenin mesleki bilgi ve becerileri, uzmanlığı hakkında anında bilgi edinmeyi sağlarken, kurduğu ağlar da referansları olarak işlev görüyor. XING’in iş ilanlarının yayınladığı Marketplace’te üyeler hem iş ilanlarına kendi istedikleri tercihlerle ulaşabiliyorlar, hem de kendi şirketleri için iş ilanları verebiliyorlar. Üyeler tek bir tıkla tanıdığı diğer insanlara iş olanaklarını önerebiliyorlar. İş insanlarının ihtiyaçlarına işlevler sunan XING hem üyelerin kendi işleri için bir araç, hem de kariyer yollarında destek bir yol arkadaşı olarak yerini alıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.