Krizde giyim ve eğlenceden kestik

Araştırma şirketi Nielsen'in 52 ülkede 26 bin 202 tüketicinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre...

17.11.2008 - 14:28 | MediaCat

Araştırma şirketi Nielsen’in 52 ülkede 26 bin 202 tüketicinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, 2007 başından itibaren düşme trendine giren Global Tüketici Güven Endeksi 4 puan daha düşerek 84 puana geriledi.

Türkiye Tüketici Güven Endeksi ise 67 puandan 62’ye indi. Latin Amerika, 96.8 endeksle en iyimser bölge olmaya devam etti. Tüketici Güven Endeksi’nin ilk sıralarında, 114 puanla Hindistan ve 112 puanla Danimarka yer aldı. En alt sırada ise Güney Kore bulunuyor.

Borç ödemeye devam

Araştırmaya göre, Türkiye tüketicilerinin yüzde 91’i ülkenin global bir durgunluk yaşadığını düşünüyor. Türk tüketicisinin kriz ortamında en fazla tedbir aldığı harcama kalemleri giyim ve tatil/eğlence masrafları oldu.

Araştırmada, ‘İhtiyaçlarınız için yaptığınız harcamalar dışında kalan parayla ne yapıyorsunuz?’ sorusuna gelen cevaplarda borç ödemek ilk sırada. Türkiye, diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında en çok borç ödeyen ülkeler arasında. Türkler, birikim yapma konusunda da global ortalamanın altında bulunuyor.

www.milliyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.