MediaCat

Krispy Kreme’den otomasyon hamlesi

Şirket donut üretiminin yüzde 18’ini robotlara devredebilir.

Krispy Kreme’den otomasyon hamlesi

Otomasyona emanet edilebilecek işlerin bazı sektörlerde istihdam daralmalarına sebep olabileceği yılların endişe konusu. Krispy Kreme tarafından duyurulan son gelişme ise fast-food sektöründe hizmet verenlerin de uzun vadede bu daralmadan nasibini alabileceğini gösterir nitelikte.

Şirketin CEO’su Michael J. Tattersfield, Yahoo Finance’e verdiği demeçte artan talebi karşılarken üretim sürelerini kısaltmak amacıyla önümüzdeki 1,5 yıl içinde donut üretiminin bir kısmını robotlara emanet edeceklerini duyurdu. “Krema, dolgu, serpme ve paketleme aşamalarında otomasyonun devreye girmeye başladığını göreceksiniz” diyen Tattersfield, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün 12 bin erişim noktasına ve dünya çapında taze donut satan oldukça büyük fabrika mağazalarına sahibiz. Ürünlerimiz marketlere, bakkallara kadar ulaşıyor. Dolayısıyla otomasyon kapasitemizi değerlendirmeye başlama vaktimiz geldi.”

Toplam üretiminin yüzde 18’ini otomasyonla gerçekleştirmeyi hedeflediği iddia edilen Krispy Kreme, hizmetlerinde yüksek teknolojili çözümlere yönelen pek çok fast-food şirketinden biri. Taco Bell bu yazın başlarında yemekleri fütüristik bir tüp içinde arabalara teslim eden mobil sipariş tabanlı bir paket servis restoran konsepti başlatmış, Subway ise önceden hazırlanmış sandviçlerin satışını gerçekleştiren, yapay zekâlı akıllı buzdolabını tanıtmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.