Kraft Heinz’dan Unilever’e dev birleşme teklifi

Teklif kabul görmedi; ama Kraft Heinz pes etmiş değil.

17.02.2017 - 18:10 | Ozan Mert

Kraft Heinz'dan Unilever'e dev birleşme teklifi

ABD’li gıda devi Kraft Heinz, dünyanın en büyük reklamverenlerinden İngiliz-Hollanda sermayeli FMCG şirketi Unilever’e bir birleşme teklifi sunduğunu, teklifin Avrupalı şirket tarafından kabul edilmediğini açıkladı.

Yapılan açıklamada “Kraft Heinz, Unilever’e iki grubun birleşmesi ve uzun vadeli büyüme ve sürdürülebilir yaşam misyonuyla faaliyet gösterecek lider bir tüketici ürünleri şirketinin yaratılmasıyla ilgili kapsamlı bir teklif sunmuştur. Teklif Unilever tarafından reddedilmiş olsa da iki tarafın kabul edeceği koşullar üzerine çalışmayı arzu ediyoruz” ifadeleri yer alıyor.

The Independent’ın haberine göre açıklama üzerine Unilever’in borsada işlem gören hisselerinde yüzde 13’lük bir değer artışı kaydedildi.

Thomson Reuters verilerine göre Kraft Heinz’ın yaklaşık 106 milyar dolarlık piyasa değerine karşın Unilever’in açıklamadan önceki piyasa değeri 117 milyar avro seviyesinde bulunuyor.

Unilever’den yapılan açıklamada 112 milyar avro değerinde olan birleşme teklifinin reddedilme sebebi olarak teklifin Unilever’in gerçek değerinin ciddi bir şekilde altında kalması gösteriliyor.

Gözlemciler iki şirketin birleşmesi durumunda dev bir marka ayak izine sahip olan ve süpermarketler karşısında şimdikinden daha da yüksek bir pazarlık gücü bulunan global bir yapının oluşabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: The Drum, The Independent

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.