Koç Holding’ten yatırım açıklaması

Koç Holding’in 47. Olağan Genel Kurul Toplantısı dün Nakkaştepe’deki Holding merkezinde gerçekleştirildi.

08.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Koç Holding’in 47. Olağan Genel Kurul Toplantısı dün Nakkaştepe’deki Holding merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, uluslararası arenada hızla krizden çıkan Türkiye’nin geçtiğimiz yılı %8,9 düzeyinde bir büyümeyle kapattığını bu olumlu tabloda, 2001 krizinin ardından, banka ve reel sektörün bilançolarının güçlendirilmesinin, verimlilik ve esnekliklerinin artırılmasının büyük rolü olduğunu söyledi. Koç, ekonomideki yükselişin borsada da karşılığını bulduğunu İMKB’nin geçtiğimiz yıl %25’e yakın prim yaparak, dünyada en çok kazandıran borsalar arasında yer aldığını belirtti.

Koç; “Ekonomimizin 2011’in özellikle ilk yarısında büyüme eğilimini sürdüreceğine dair olumlu işaretler var” dedi. Ülkemizin düşük enflasyon ve yüksek büyüme hedeflerine ulaşarak 2010 yılını başarıyla bitirdiğini söyleyen Koç, 2011’de gelişmekte olan ülkelerde, büyüme hızlarının düşmesi ve enflasyon oranlarının artmasının beklendiğini; ancak ülkemizin büyüme hızında nispi bir yavaşlama olsa bile, küresel ortalamaların üzerinde bir seviye tutturulabileceğini düşündüklerini sözlerine ekledi.

Önümüzdeki dönemlerin en önemli gündem maddesinin Türkiye ekonomisinin küresel piyasalardaki olumsuz gelişmelerden etkilenmesinin asgariye indirilmesi olacağını belirten Koç: “İleri teknoloji ve yüksek katma değerli sektörlere ağırlık vererek, tüm sektörlerde Ar-Ge ve inovasyonu ön plana alarak, pazar çeşitliliğini artırarak, orta ve uzun vadede, hızlı, sağlıklı ve sürdürülebilir büyümenin önünü açmak başlıca hedeflerimiz olmak zorunda. Koç Topluluğu olarak üzerimize düşen önemli görevin farkındayız” dedi.

Sürdürülebilir rekabet gücü artışı için Ar-Ge yatırımlarına büyük önem verdiklerini, çevreci yaklaşım anlayışı kapsamında, Topluluk şirketlerinin 2010 yılında çevresel etkileri azaltmak için toplam 74 milyon TL yatırım yaptıklarını söyleyen Koç; “450 milyon TL tutarındaki Ar-Ge yatırımımızın önemli bir kısmı da ürünlerimizin daha verimli ve çevreci olması için yapılan araştırmalara yönelik olarak harcandı. Şirketlerimiz geçtiğimiz yıl enerji verimliliğinde %5’e yakın artış sağladı. Atık suların yeniden kazanımı ile senelik 14 milyon metreküpe yakın su tasarrufu gerçekleştirdik. Bu rakam, Avrupa standartlarında yaklaşık 100 bin kişinin bir senelik su kullanımına eşittir” dedi.

Toplantıda söz alan Koç Holding CEO’su Turgay Durak ise Topluluğun 85. yılına olumlu sonuçlarla girmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Durak, krizden çok önce başlatılmış olan odaklanma stratejisi ve yeniden yapılandırma sayesinde krizi güçlü bir nakit seviyesiyle karşıladıklarını söyledi. Durak: “Yaptığı işte en iyi olmayı hedefleyen, sert rekabet koşullarında dahi dayanışma ruhuyla hareket edebilen çalışanlarımız, şirketlerimiz, tedarikçilerimiz ve bayilerimizin desteği ile kriz süresince tasarruf tedbirlerinde azami gayret gösterirken, yüksek verimliliğe odaklandık. Ekonomik daralmanın etkilerini azaltmak üzere dış pazarlarımızı çeşitlendirirken, rekabet gücümüzü artıracak yatırımları hayata geçirmeyi sürdürerek en sert dönemleri atlattık. 2010 yılında Kombine bazda 1,9 milyar TL yatırım yaptık, toplam istihdamımızı 5.000 kişi arttırdık” dedi.

2010 yılında konsolide cironun %20 artışla 54 milyar TL olduğunu belirten Durak, “Topluluğumuz %23 artışla, 4 milyar TL konsolide vergi öncesi kâr elde etti. Halka açık şirketlerimizle hissedar değeri yaratmaya devam ettik” dedi.

Yıl sonunda 12 milyar ABD doları seviyesine ulaşan Koç Holding’in piyasa değerinin hem İMKB’nin hem de emsal şirketlerin çok üzerinde bir performans gösterdiğini sözlerine ekleyen Durak, Koç Holding’in, borsada en yüksek piyasa değerine sahip holding hissesi olduğunu, halka açık kısmındaki yabancı payının ise %78 ile bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştığını belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.