Öldürmek mi kolay yaşatmak mı?

Kızılhaç'tan provokatif kampanya.

23.03.2016 - 16:03 | Arzu Nilay Kocasu

Öldürmek mi zor yaşatmak mı?

Polonya nüfusunun yüzde 40’ı yardıma ihtiyaç duyan bir kimse üzerinde hayatlarını kurtarma olasılığı olan ilk yardım tekniklerini uygulamaktansa eğitimli sağlık profesyonellerinin gelmesini beklemeyi tercih ettiklerini söylüyor. Peki hayatlarında daha önce birilerinin ölümüne sebep olanlar, bir başkasını yaşatma ihtimaliyle karşı karşıya kalsalar nasıl hareket ederlerdi?

Polonya Kızılhaç, Pedagogium Foundation’ın ıslahevindeki gençlerle başlattığı projeyi bir adım ileriye taşıyarak, hapishanelerdeki cinayet mahkumlarına ilk yardım eğitimi verdiği yeni bir kampanya hazırladı.

Mahkumların bir yandan vicdanlarıyla barışmalarını diğer yandan ise topluma kazandırılmalarını hedefleyen “Life After Death” kampanyasında imzası olan reklam ajansı Grey, Polonya’da hatırı sayılır bir kutuplaşmaya yol açan proje kapsamında izleyicilere şu soruları sormayı planladıklarını söylüyor:

“Hayat kurtarmayı öğrenmeli miyim? Eğer öğrenmemeyi tercih edersem ve ilk yardımda bulunulsaydı kurtulabilecek biri gözlerimin önünde ölürse, bu beni bir çeşit katile dönüştürür mü? Peki ya varsayımsal olarak iyi bir insan olan benim hayat kurtarmayı bilmemem, iyi insan olmamın önünde bir engel değil mi?”

KÜNYE
Reklamveren: Kızılhaç, Polonya
Reklam Ajansı: Grey Group, Polonya
ECD: Jakub Korolczuk
Kreatif Direktör Yardımcısı: Rafał Ryś
Kıdemli Reklam Yazarı: Jan Cieślar
Müşteri İlişkileri: Agata Pamięta
PR: Joanna Bednarek, Iga Toczyska
Yapımevi: ShootMe Production
Baş Yapımcı: Wiktoria Michalkiewicz
Yapımcı: Michał Majewski
Yönetmen: Marcin Filipowicz
Görüntü Yönetmeni: Maciek Ryter
Müzik: HV/Noon

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.