Kişi başına 1.6 adet kredi kartı kullanıyoruz

MasterCard tarafınan düzenlenen Yöntem Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nce gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasının 2011 yılı sonuçları belli oldu.

07.02.2012 - 00:00 | MediaCat

Türk halkının cebindeki banka kartı ve kredi kartı kullanım alışkanlıklarını inceleyen MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının cebinde ortalama 1.6 adet kredi kartı, 1.4 adet banka kartı bulunuyor.

Cüzdanında hem kredi kartı, hem banka kartı olan tüketicilerin oranı ise yüzde 36. Araştırma, halkın yüzde 28’inin 1 adet kredi kartı, yüzde 40’ının ise 1 adet banka kartı bulunduğunu gösteriyor.

Kredi kartı ve banka kartı sahiplik oranlarına kadın, erkek ayırımına göre bakıldığında ise erkeklerin kadınlara oranla kredi kartı ve banka kartı sahipliğinde önde bulunduğu görülüyor. Kadınların yüzde 35’i kredi, yüzde 43’ü banka kartlarının olduğunu belirtirken bu oran erkeklerde kredi kartında yüzde 55’e, banka kartında yüzde 64’e çıkıyor.

2011 yılı MasterIndex sonuçlarına göre, kredi kartı kullanıcıları, kredi kartlarını en çok (yüzde 36) internet üzerinden gerçekleştirdikleri alışverişlerde kullanıyorlar. Internet üzerindeki alışverişlerde kredi kartı kullanımına verilen öncelik ilk defa bu denli yüksek oranda çıkarak birinci sıraya oturuyor. Internet üzerindeki alışverişlerden sonra, kredi kartı en çok giyim mağazalarında (yüzde 35), akaryakıt istasyonlarında (yüzde 33), beyaz eşya / elektronik eşya mağazalarında (yüzde 32) ve süpermarketlerde (yüzde 30) kullanılıyor. Banka kartı ise daha çok cep telefonu faturaları ödemelerinde (yüzde 6) ve tüketim faturaları ödemelerinde (yüzde 5) kullanılıyor. 

Kredi kartı sahipleri işlem başına ortalama 171 TL harcıyor. Halkın çoğunluğu (yüzde 31) kredi kartlarını 51-100 TL arası harcamalarında, yüzde 20’si 101–250 TL arası harcamalarında, yüzde 14’ü ise 35-50 TL arasındaki harcamalarında kullanıyor.

İşlem başı ortalama harcama tutarı ekonomik gelir seviyesi düştükçe artış gösteriyor. Ortalama 171 TL’lik işlem başı ortalama harcama tutarı düşük gelir seviyesinde ortalama 226 TL’ye çıkıyor. Araştırma, Türk halkının toplam harcamalarının yüzde 43’ünü kredi kartı ile yaptığını söylüyor.

Kullanıcılara kredi kartı tercihlerinde etkili faktörler sorulduğunda ise sırasıyla ”güven duyduğum bir bankanın kartı olması”, “yıllık kart aidatının düşük olması”, “çalıştığım bankanın kredi kartı olması” yanıtları geliyor. Kredi kartı olanaklarından ise indirim, taksit, para puan kazanmak önem sırasında ilk üçü kaplıyor.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.