MediaCat

Kış bunalımını yenen otomobil

Hyundai’den IONIQ 5 N için sıradışı bir lansman.

N Drift Optimizer ve N Grin Boost gibi özellikleriyle yüksek performans ve sürüş keyfi vaat eden tamamen elektrikli modeli IONIQ 5 N için sıradışı bir lansman gerçekleştirmek isteyen Hyundai, Avrupa’nın en karanlık bölgelerinden birinde, Norveç’in yılın neredeyse yarısını karanlıkta geçiren şehri Rjukan’da bir deneye imza attı.

Experiment N adlı deneyde IONIQ 5 N’in görevi, her yıl 400 milyona yakın insanı etkileyen kış bunalımını yenmekti. IONIQ 5 N’in, diğer adıyla mevsimsel duyu durum bozukluğuna iyi gelip gelmediğini tespit edebilmek adına, sürücülerdeki fiziksel ve nörolojik değişiklikleri ölçmek için nörobilimci Shani Tal  ile çalışıldı. Uzun süreli karanlığıyla kış bunalımını derinden hissettiren Rjukan’da donmuş nehir üzerinde 20 katılımcıyla dört gün boyunca bilimsel testler gerçekleştirildi. Sürücüler mevsimsel duyu durum bozukluğu taramasından geçirildi ve kriterlere uyanlar deneye katıldı.

Bilim insanları sürüş öncesinde, sırasında ve sonrasında fiziksel ve nörolojik değişimleri ölçmek için DOJO adlı bir neşe derinliği metriği geliştirdi. Beyin dalgaları, cilt tepkileri ve kalp atış hızı değişkenliği izlenerek her katılımcının DOJO’su takip edildi. Experiment N sonuçlarına göre, IONIQ 5 N sürücüleri DOJO’su yüzde 28 artarken olumlu tepkilerde yüzde 67’ye varan yükseliş gözlemlendi. Sürücülerin yüzde 75’i genel olarak olumlu duygusal tepkilerde iyileşme yaşadı. Innocean Berlin tarafından hazırlanan deneyle IONIQ 5 N’in Avrupa’nın en karanlık şehirlerinden birinde bile kış bunalımını yendiği gösterildi.

Deneyin dört dakikalık filmi, aralarında Almanya, Norveç, İngiltere, Fransa’nın da bulunduğu Avrupa ülkelerinde markanın sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Kampanya öncesinde bir teaser ile duyuruldu.

Nörobilimci Shani Tal araç kullanmanın neşeyi artırdığının sıkça ifade edildiğini ancak bu iddianın ilk kez teste tabi tutulduğunu belirtiyor.

Deneyin, neşe derinliği ile IONIQ 5 N arasında açık bir bağlantı olduğunu gösterdiğini ifade eden Hyundai Motor Avrupa Marka Stratejisi ve Kampanya Başkanı Andrea Razeto, alışıldık hedef kitlelerini genişleterek, ortak ve ilişkilendirilebilir bir soruna, kış bunalımına benzersiz bir çözüm sunarak bir hale etkisi yaratmayı amaçladıklarını söylüyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.