Kibritçi Kız’a mutlu son

Norveçli sivil toplum kuruluşundan Kibritçi Kız için birkaç mutlu son.

21.12.2020 - 14:40 | Arzu Nilay Kocasu

Kibritçi Kız'a mutlu son

Noel arifesinde sıcak bir yuvası olmayan çocuklara hasretini çektikleri huzuru bir nebze de olsa sunabilmek için çalışan sivil toplum kuruluşu Save the Children Norway, reklam ajansı POL işbirliğinde, hikâyenin sonunu izleyicisinin seçtiği bir reklam filmi yayınladı.

H.C. Andersen’ın meşhur masalı Kibritçi Kız’ın modern bir uyarlaması olan iki dakikalık filmde tıpkı masaldaki gibi elinde kibrit çöpleriyle ölümün eşiğine gelen ufak bir kızın hikâyesine ortak olan izleyiciler, yapacakları bağışa göre hikâyenin şekilleneceği farklı sonlardan birini izleme fırsatına kavuşuyorlar.

Noel’den önce 100 bin çocuğu ısıtabilmek hedefiyle yola çıkan kampanya, lansmanı takip eden bir haftalık sürede 20 bin çocuğa yardım götürmeyi başarmış. Reklam filmine konu olan Kibritçi Kız hikâyesinin bugün de 150 yıl önce Hans Christian Andersen tarafından yazıldığında olduğu kadar geçerli olduğunu söyleyen POL, dünyanın dört bir yanında pek çok evsiz çocuğun yaşam mücadelesi verdiğini ve onlardan bazılarının 2021 yazını göremeyeceklerini, çoğunun ise dört gözle bekledikleri bir Noel’lerinin olmadığını belirtiyor:

“Fikrin işe yaradığını görmekten ötürü çok mutluyuz, dünya genelinde binlerce çocuk için gerçekten de büyük fark yaratabilecek naçizane bir fikir üretme fırsatına kavuştuğumuz için ise gururluyuz. Her ne kadar bir pandeminin göbeğinde olsak da ve pek çoklarımız şu sıralar zor zamanlardan geçsek de dışarıda daima bizden daha kötü durumda birilerinin olduğunu aklımızdan çıkarmamak önemli. Vermek, Noel ruhunun vazgeçilmez bir parçası ve bu, bu yıl da her zaman olduğu kadar önem taşıyor.”

KÜNYE

  • Reklamveren: Save the Children Norway
  • Reklam Ajansı: POL
  • Yönetmen: Marius Holst
  • Prodüksiyon Şirketi: Fantefilm
Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.