Kent: Marka gibi yönetin

Coca-Cola İcra Başkanı Kent, 'Şimdi ilk iş kişisel görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak...

06.05.2008 - 15:16 | MediaCat

Coca-Cola İcra Başkanı Kent, ‘Şimdi ilk iş kişisel görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak konuya bir iş planı yapar gibi yaklaşmak olmalı’ diye konuştu.

Coca-Cola İcra Başkanı Muhtar Kent, tüm hesapların yeniden revize edilmesini gerektiren bir dalgalanma içinde bulunulduğuna dikkat çekti.

DEİK bünyesinde oluşturulan Dünya Türk Girişimcileri Konseyi toplantısında Konseyin Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı’na seçilmesi dolayısıyla bir konuşma yapan Muhtar Kent, işadamlarına ve yöneticilere, ‘Hem dikkatli bir analize dayanan uzun vadeli bir planınız olmalı, hem de koşullardaki değişiklikleri çok kısa sürede değerlendirip ona göre pozisyon almalısınız’ uyarısında bulundu.

Muhtar Kent, daha çok insanı ve kurumu Türkiye’de yatırım yapma konusunda rahatlatacak ve ülkeye getirecek koşulların sağlanması gereğine değinerek, “Şu anda Türkiye’deki yatırım seviyesi bu ülkeyi bir üst seviyeye taşıyacak güçte değil. Türkiye’nin tıpkı Çin’de Hindistan’da, İrlanda’da ve İspanya’da olduğu gibi küresel sermayelerin sürekli girdisine ihtiyaç var” dedi.

Hesap yeniden yapılıyor

Kent, günümüzde ülkelerin ve şirketlerin yönetiminde çok tutarlı ve isabetli stratejilerin son derece dinamik bir perspektifle uygulanması gerektiğini söyleyerek, “Şimdi enerji nakil kulvarlarına göre Türkiye yeniden önem kazanıyor. Fırsatlar ve ödüller dengeleri yeni baştan kurabilecek kadar önemli boyutlarda. Ve hepimiz için şimdi oldukça fazla fırsat ve ödül var” diye konuştu.

Küresel ölçekte büyümenin yolunun yerel topluma adaptasyondan, doğru anlayıştaki doğru lider adaylarını belirleme ve geliştirmekten ve sorumlu bir kurum olmaktan geçtiğini söyleyen Kent, “Güven, şeffaflık ve sürdürülebilirlik bunlar çok önemli. Bunların tümünü Türkiye’ye uygulayabiliriz. Daha iyisini yapmalıyız. Bunun yolu da güvene şeffaflığa ve devamlılığa dayalı bir ortam yaratmaktan geçiyor. Yapılacak işler kolay değil ama çok gerekli. Unutmayalım ki bardakların dolu tarafını anlatma becerisi gösterebilenler daha avantajlı olurlar. Şimdi ilk iş kişisel görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak konuya tıpkı bir iş planı yapar gibi yaklaşmak olmalı. Sinerjileri arayıp bulmak zorundayız” dedi.

Marka gibi yönetin

Muhtar Kent, “Türkiye de bir ülke olarak bir marka imajı yansıtıyor. Ülkeler, şirketler ve kurumlar bazı açılardan aynı kurallarla yönetilirler. Rekabet etmeleri, büyümeleri gerekir. İnsanlarına fırsatlar sunması ve markalarını büyütmeleri gerekir. Dolayısıyla bir anlamda bugün Coca-Cola’dan bahsederken sizin kurumunuzdan, şirketinizden veya Türkiye’den bahsediyor olabilirim” dedi.

Muhtar Kent, “Küreselleşmenin en büyük paradokslarından biri ekonomik olarak dünya birbirine yaklaşırken yerel kültür ve değerlerin de daha fazla önem kazanıyor olması. Daha fazla küreselleşme aynı zamanda daha fazla yerelleşme anlamına geliyor. Küresel bir markaya ve boyuta sahip olmanın lüksünü yaşarken aynı zamanda yerel bir iş olarak algılanmanız da eşit derecede zorunlu” dedi.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.