Kazanması en kolay piyango

İspanya'da kanser hakkında farkındalığı artırmanın etkili bir yolu.

14.06.2022 - 10:29 | Sencer Uçar

Her üç kişiden birinin kazanmasının kesin olduğu bir piyango ilk başta kulağa hoş gelebilir. Kazanmadan ziyade “ödülün” ne olduğu sorgulandığında işler değişir elbet.

İspanya Ulusal Kanser Araştırmaları Merkezi (CNIO), kanser vakalarının 15 milyona ulaştığı İspanya’da hastalık hakkında farkındalık yaratabilmek ve araştırmalar için maddi destek almak adına ülkede bir hayli popüler olan bir oyundan, piyangodan yardım aldı. Şubat ayında Dünya Kanser Günü’nde başlatılan kampanyada başkent Madrid’in sokakları kazanması çok kolay bir piyangonun duyurularıyla donatıldı. “Üç kişiden biri kesin kazanıyor. Hayatınızı değiştirebilir” mesajı Madridlilerle sokaklarda, sosyal medyada, radyoda buluştu. “Kazı kazan” formundaki piyango bayilerde “talihlilerini” bekliyordu.

Kazınanın altından kanser türlerinin çıktığı piyango aracılığıyla insanlar, merkezin faaliyetleri, ülkedeki en yaygın kanser türleri ve bağış yoluyla araştırmaları nasıl destekleyebilecekleri konusunda bilgilendirildi.

True Kreatif Direktörü Rubén Sánchez, “İspanyolların yüzde 75’i piyango oynuyor ama kazanma ihtimali 100 binde 1. Öte yandan her üç kişiden biri kansere yakalanıyor. Hiç şüphe yok ki bu hastalık, kazanması en kolay piyango ve şöyle ya da böyle hepimizi etkiliyor. Kimi zaman hafife alınan bu çarpıcı gerçeklere, oyunun kurallarını kullanarak dikkat çekmek istedik. Gerçekle böylesine doğrudan yüzleşmek etki yaratmanın, en önemlisi de farkındalık yaratmanın bir yolu” yorumunda bulunuyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: CNIO
  • Reklam Ajansı: True
Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.