Kazakistan’dan tepki çeken cinsiyetçi kampanya

Seyahat acentası Chocotravel'ın reklam kampanyası toplumsal cinsiyet stereotiplerini yeniden üretmekle eleştiriliyor.

07.08.2017 - 15:28 | Arzu Nilay Kocasu

Kazakistan'dan tepki çeken kampanya

Bir grup mankenin kafalarında uçuş görevlisi şapkalarıyla çıplak bir halde ekrana bakarak Chocotravel’ın bilet fiyatlarının ne kadar cazip olduğunu söyledikleri reklam filmini izlediniz mi?

Cevabınız hayırsa, haberi okumaya başlamadan önce, bir süredir sosyal medyada eleştiri oklarına maruz kalan filmi izlemek için buyurun.

Hikâye, Kazakistan’da faaliyet gösteren seyahat acentasının, yayınlayacağı reklam filminde, hedef kitlesine sunduğu hiçbir hizmeti bilet fiyatına yansıtmadığını anlatmak için etkili bir metafor kullanmak istemesiyle başlıyor.

Filmi “bayağı”, “zevksiz” ve “nahoş” olarak niteleyen sosya medya kullanıcılarıysa gerek ana fikrin gerekse mankenlerin filmin sonunda şapkalarını genital bölgelerine indirmeleriyle -şapkanın tasarımı nedeniyle- oluşan görüntünün toplumsal cinsiyet stereotiplerini güçlendirdiği ve kadınları aşağıladığı kanaatindeler.

İzleyicilerden gelen eleştiriler hakkında konuşan ve reklam filminin “cesur ve şaşırtıcı” olduğunu söyleyen Chocotravel Bilet Hizmetleri Direktörü Nikolay Mazensev kimseyi gücendirmek gibi bir niyetlerinin olmadığını ekledikten sonra BBC’ye şu açıklamada bulundu: “Reklam filminde sahilde veya havuz başında görebileceğiniz çıplaklıktan daha fazlasını görmüyorsunuz. Kısa şortlu veya mayolu kızlara saldırır mıydınız?”

Chocotravel’ın çatı şirketi Chocofamily’nin çalışanlarından Nurken Rzaliyev ise reklam filminde cinsiyetçiliğin kesinlikle söz konusu olmadığını söylereyek filmin odak noktasının pahalı uçak bileti fiyatları sorununa dikkat çekmek olduğunu açıkladı.

Ancak herkes reklamveren cephesinin görüşünü paylaşmıyor. Reklam filmini BBC’ye “Kadın düşmanlığının zaferi, kamunun dikkatini çekmek için çaresizce atılmış bir adım. Toplumsal, ahlaki ve mesleki açıdan tam bir başarısızlık” olarak tanımlayan PR ve iletişim danışmanı Marat Raimkhanov, Chocotravel’ı boykot etmek için halka çağrıda bulunmuş bile.

Çıplak hosteslerin yer aldıkları reklam filminden bir gün sonra Chocotravel, bu kez çıplak erkeklerin yer aldıkları ikinci bir reklam filmi yayınladı. Kampanyanın erkek versiyonu eleştirilerin biraz hafiflemesini sağladıysa da, izleyiciler filmde yer alan erkeklerin pilot görünümünde olmalarından hareketle markanın yeni bir toplumsal cinsiyet stereotipine başvurduğunu söyleyerek Chocotravel’ı yeniden eleştirmeye başladılar.

Chocotravel ekranlara çıplak insanları taşıdığı müddetçe tartışmanın ateşini körükleyecek gibi duruyor. Markanın kampanyasının arkasında durması ve eleştirilere rağmen geri adım atmaması düşünülecek olursa, önümüzdeki günlerde üçüncü bir reklam filmiyle Chocotravel’ın adını yeniden duyabiliriz belki de.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.