MediaCat

Karşınızda D&AD New Blood Ödülleri

Reklam ve tasarım profesyonelleri açısından yaratıcı başarının zirvesi D&AD, taze kan arıyor!

Karşınızda D&AD New Blood Ödülleri

Nasıl ki D&AD Yellow Pencil ödülü kimi kariyerleri taçlandırıyorsa, kimi kariyerlerin de fitili New Blood Yellow Pencil ödülü ateşlenecek. Çünkü D&AD her yıl birinci sınıf markaları aynı sahnenin etrafında topluyor ve dünyanın dört bir yanından genç kreatiflere o sahnede hünerlerini sergileme fırsatı sunuyor.

New Blood nedir?

New Blood reklam ve tasarım endüstrilerine güçlü bir giriş yapmak isteyen genç kreatif yetenekler için hazırlanan, dünya standartlarında bir program. 1979 yılında Student Awards ismiyle kurulan programın amacı dünyanın dört bir yanındaki genç kreatiflere eğitim, deneyim, ilham ve kariyer fırsatları sağlamak.

New Blood Ödülleri nasıl çalışır?

D&AD New Blood Ödülleri hem eğitim kurumları hem de sektör tarafından nihai ve eksiksiz kabul edilen brief’lere dayanılarak verilir. Başka hiçbir program bu kadar etraflı bir sınav veya katılımcıları gelecekte bekleyen deneyimin bu kadar isabetli bir temsilini sunmaz.

D&AD her yıl sektörden uzmanlar ve birinci sınıf markalarla bir araya gelerek yaratıcı disiplinleri genişçe kapsayan bir dizi brief hazırlıyor.

Karşınızda D&AD New Blood Ödülleri

Brief’ler genç kreatifleri, yaratıcı fikrin değişik kanallar aracılığı ile nasıl geliştirileceğini bulmaya ve kendi yetkinliklerini tamamlayacak şekilde başkaları ile birlikte çalışmaya davet eder. Teknik (craft) brief’ler ise katılımcılara grafik tasarım, dijital tasarım, fotoğraf, ilüstrasyon, film ve tipografi alanlarındaki hünerlerini sergileme fırsatı tanır.

Buradaki en önemli nokta her brief’in çağdaş markaların aradığı gerçek çözümleri ve kreatif alandaki şirketlerin ihtiyaç duyduğu yetkinlikleri yansıtacak şekilde, ilgili endüstriler ile işbirliği içerisinde hazırlanması.

D&AD bu yıl 2015 beklentilerini tam olarak kendi bağlamına oturtabilmek için katılımcılara tüketim coğrafyasını şekillendiren 4 ana güncel trend ile ilgili bir rapor sunacak. The Future Laboratory işbirliği ile hazırlanan bu rapor katılımcıların endüstri tarafından referans alınan üst düzey araştırma ve içgörüleri kullanmasını sağlayacak.

Kimler katılabilir?

New Blood Ödülleri tam zamanlı veya yarı zamanlı öğretim görenlerin, öğrenimlerini son iki yıl içerisinde tamamlamış yeni mezunların ve 24 yaş altındakilerin katılımına açıktır.

Bu yıl katılımcıları ne tür brief’ler bekliyor?

Bu yıl D&AD, katılımcılara 14 farklı brief’ten bir tanesini seçme fırsatı tanıyor. Bunlar:

 • Airbnb: Everyone can belong everywhere
 • BBC: Stay tuned. Engage 15-24 year olds
 • Facebook: Stir up a coffee network
 • i-D: Capture the essence of a living subculture
 • John Lewis: Help John Lewis deliver
 • Monotype: Re(type)set film advertising
 • Nationwide: A mutually beneficial future
 • Npower: Demystify household energy
 • Pantone: Paint your town colourful
 • TalkTalk: Be disruptive, talk different
 • Vice: 15 seconds of pure Vice
 • WeTransfer: This may be your prophecy
 • WPP: Tech girls for education
 • WWF: Inspire action for our planet

Neden katılmalı?

D&AD Professional Awards gibi New Blood da zorlu bir sınav. Katılımcıların işlerini değerlendiren jüri, hem sektörün ileri gelenleri hem de markaların kendi temsilcilerinden meydana geliyor. Başarılı olanlar anında sektörün “bu isme dikkat” radarına girer, D&AD Kalem’leri ve WPP New Blood Akademisi’ne başvuru hakkı kazanırlar.

WPP New Blood Akademisi nedir?

WPP New Blood Akademisi iki haftalık bir kreatif kamptır. Londra’daki en iyi kreatif ajanslar bu kamp için bir araya gelirler.

New Blood Akademisi, New Blood Ödülleri’nde Graphite Pencil ödülü veya bundan daha üst düzey bir ödül kazananların başvurularına açıktır. Başvuranlar arasından 50 kişi seçilerek kampa katılmaya hak kazanır.

Katılımcılar iki hafta boyunca birbirini aralıksız takip eden tartışma seansları, atölyeler, brief’ler, görevler ve canlı uygulamalar ile kendi yaratıcı sınırlarını zorlamaya davet edilirler. Bu iki hafta sonunda ise katılımcılar arasından sıyrılan sınırlı sayıdaki yetenek, WPP ajanslarında maaşlı staj hakkı kazanır.

2014 yılında kampa katılan ajanslar arasında AKQA, Brand Union, CHI & Partners, JWT, Ogilvy & Mather, RKCR Y&R yer almış, ayrıca katılımcılar telekomünikasyon devi Vodafone‘dan brief almışlardır.

Katılım bilgisi

Başvurular 31 Mart 2015 Salı gününe kadar alınacak, kazananlar ise 2 Temmuz 2015 Perşembe günü düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

D&AD New Blood brief’lerini etkinliğin resmi internet sitesinde bulabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.