MediaCat

Karantina günlükleri – Bölüm 2

Corona sonrası yeni normalde organik medya ve sVOD’lardaki büyüme kalıcı olacak. Diğer artışlar dönemsel olacak ve 2020 öncesine geri dönecek gibi gözüküyor. O yüzden daha TV odaklı başlayan sene, markasına ve segmentine göre değişecek olsa da daha geniş bir mecra karmasıyla bitecek gibi gözüküyor.

Karantina günlükleri – Bölüm 2

Evlere kapanacağımız bir kış mevsimi daha kapımızı çalıyor. Artan COVID-19 rakamları ve kısıtlamalar eşliğinde yavaş yavaş içe dönme eğilimi başladı.

“Arada ofise gidiyorum, iyi geliyor” cümlesini birkaç aylığına daha rafa kaldırdık. Çoğu ofis için açılma zamanı Nisan veya Haziran 2020 olarak dillendiriliyor piyasada.

Bugün itibarıyla sürekli bir sokağa çıkma yasağı ilan edilmemiş olsa da “karantina” denilebilecek kadar önlem devreye girmiş durumda. Yaz ile birlikte “normale” dönüş başlayacak gibi. Peki, medyada durumlar nasıl?

Organik medyada neler oluyor?

Black Friday rüzgârlarının hemen ardından hafta sonu eve kapanan kitleler, sosyal medyada dizi önermeye başladı bile. Sanırım karpuz kabuğunun denize düşmesi gibi “evde binge-watching” sinyallerini de bu öneriler veriyor.

Mart-Haziran 2020 dönemindeki “Karantina Bölüm 1″den elimizde zengin bir bilgi birikimi var, kimi veriden kimi araştırmalardan gelen…

Öncelikle haber ihtiyacı yükselişe geçecekti. Geçti de… İlk fazda “Corona nedir? Neler oluyor?” odaklı haberkolizm, bu sefer de “Aşı ne zaman geliyor? Hangi aşıyı olacağız? Ne zaman bitecek bu karantina?” merkezli tüketilmeye başlandı.

Organik medyanın performansının artması beklenecekti. “Evde ekmek yapma ve hafta içi online spor” gibi konularda henüz bir kıpırdanma yok.

Ama 30 Ekim’de Mücbir Sebepler başladı. Bu sefer sponsoru da var. Kışa doğru girerken diğer organik medya oyuncularında da hacim yükselecek. Karantina Bölüm 1’de Cüneyt Özdemir’in takipçi bazında yüzde 59, 196Sekiz’in yüzde 100 büyüdüğü görülmüştü. Hemen her majör oyuncu için benzer rakamlardan bahsetmek mümkündü. Bugün takipçi bazında olmasa bile hacim/trafik olarak yüksek rakamlar beklenebilir.

Karantina günlükleri - Bölüm 2

sVOD arama hacimleri yükselişte

sVOD, yani BluTV Netflix gibi oyuncuların arama hacimlerinde artışı ikinci dalgada hemen gördük.

Aralık başına göre ilk haftada Netflix kelimesinin Google üzerinde aranması üç katına çıktı. BluTV bu hafta sonu platformu ücretsiz açmasıyla büyük ilgi gördü. Geçtiğimiz haftaya göre 10-15 kat daha fazla arandı.

Netflix’in geçtiğimiz günlerde Türkiye’de açacağı ofisi duyururken cümle içinde kullandığı “3 milyonun üzerindeki abone” söylemi bu ilginin kalıcı hatta belli kitlelerde transformatif olacağını gösteriyor. Geçen seneki açıklamada kullanılan rakam 1,5 milyondu. Corona günlerinde Türkiye’deki bazın ikiye katlandığı düşünülebilir. 3-4 kişinin ortak Netflix hesabına girmesi veya aile hesapları düşünüldüğünde Netflix izleyicisinin 10 milyona ulaştığı görülüyor.

2021 model medya planları

Öte yandan şu sıralar 2021 yıllık medya planları yapılıyor. Karantina ruh haliyle 2021 planı yaparken dikkatli olmakta fayda var.

Yılı ikiye bölebiliriz. İlk 4-5 ay, TV ve dijital platformlar odaklı bir plan hemen her hedef kitlenin ortak paydası olacak. Mayıs ve sonrasında ise insanlar kendini kitleler halinde sokağa atacak. Özellikle aşı sonrası eve girme eğilimi hemen her hedef kitle için düşük olacak.

Corona yüzünden gerilmiş bir yay gibiyiz. Gerilen bu yayı aşı ve bahar aylarıyla serbest bırakınca döneceği yer “eski orta” değil öbür uç olacak. Zamanla ortaya gelecek. Dışarıları özledik. Doğaldır.

O zaman yılın ikinci yarısına bu psikolojiye uygun eventler/saha aktiviteleri, mecra olarak açıkhava üniteleri unutulmamalı. Sinema yazın olmasa da sonbahardan itibaren özlenen bir diğer aktivite olacak. Zaten birikmiş birçok blockbuster film var. Birbiri ardına vizyona girecekler. Kuşakta filme yakın iyi bir yer kapabilmek için belki de bugünden yılın ikinci yarısı için bir anlaşma konuşmak anlamlı olabilir.

Bu sene futbol senesi. Euro 2020 -hem de Türkiye’nin de şampiyonada olacağı bir yılda- markalar için önemli bir fırsat olacak. Spot paketi almaktan öte bu alanda event ve alternatif iletişim planları için adeta humuslu toprak. Yılın ilk çeyreğinden düğmeye basmakta fayda var.

Corona sonrası yeni normalde organik medya ve sVOD’lardaki büyüme kalıcı olacak. Diğer artışlar dönemsel olacak ve 2020 öncesine geri dönecek gibi gözüküyor. O yüzden daha TV odaklı başlayan sene, markasına ve segmentine göre değişecek olsa da daha geniş bir mecra karmasıyla bitecek gibi gözüküyor.

Son 3-4 aydayız. Görünen o ki biraz daha dişimizi sıktıktan sonrası aydınlık.

Sağlıklı günler dileğiyle.

#evdekal

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.