MediaCat

Kanguruları koruyan kaput amblemi

Volkswagen Avustralya’nın geliştirdiği RooBadge, kaput ambleminin yerini alarak yaban hayatı kaynaklı kazaları önleyebiliyor.

Avustralya karayollarında yaban hayatı kaynaklı kazaların yüzde 90’ı araçlar ve kanguruların çarpışmasından kaynaklanıyor. Volkswagen ise hem kanguruların hem de sürücülerin hayatını, geliştirdiği bir cihazla koruma altına almak istiyor.

Volkswagen, Melbourne Üniversitesi, yaban hayatı korumak adına faaliyet gösteren WIRES ve DDB Avustralya işbirliğinden doğan cihazın adı RooBadge. Üç yıl süren geliştirme aşamasının ardından testlerine başlanan cihaz, Volkswagen kaput ambleminin üzerine yerleşiyor. Araç içi uygulamaya bağlanarak, aracın GPS verileriyle kanguru türlerinin dağılım verilerinin kalibrasyonunu sağlayan RooBadge, kanguru türlerine aracın yaklaşmakta olduğuna dair caydırıcı bir sinyal yolluyor. Cihazın kullanımıyla kanguruların yola çıkması engellenirken, hem onların hem sürücülerin hayatlarının korunması ve maddi zararın önlenmesi amaçlanıyor.

DDB Avustralya Dijital Yönetici Kreatif Direktörü David Jackson, hayvanlarla çarpışmaları azaltmak adına bir Volkswagen kaput amblemindeki hoparlör denemesi olarak başlayan çalışmanın inovatif, veri ve bilim odaklı bir projeye dönüştüğünü söylüyor. Jackson, “Konsept zamanla büyüdü. Melbourne Üniversitesi ve WIRES ile işbirliği yaparak, yollarda insan güvenliğine somut katkı sağlayacak koruyucu bir ses kalkanı oluşturmayı başardık” diyor.

Şirketin bu projeye zaman ve enerji yatırmasının arkasındaki nedeni “Çünkü yapabiliyoruz ve yapılması gereken doğru şey de bu” sözüyle açıklayan Volkswagen Group Avustralya Ticari Araçlar Direktörü Ryan Davies ise kanguruyla çarpışmanın yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini, kanguruya çarpmamak adına yapılacakların ölümle sonuçlanabileceğini ifade ediyor.

Melbourne Üniversitesi’nden Dr. Helen Bender ise projenin geyik gibi diğer hayvanlarla yaşanacak kazaları önlemede de işe yarayabileceğine işaret ediyor. Geyik ve kanguruların kafa, vücut ve kulak boyutlarının benzerliğine dikkat çeken Dr. Bender, “Bilimin bize gösterdiği, kafaya benzer kulak şeklinin muhtemelen benzer işitme aralıklarına sahip olduğudur. Dolayısıyla, öğrendiğimiz her şeyin geyiklere de aktarılabilmesi mümkün” diyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.