Kanada tek kullanımlık plastikleri tamamen yasaklıyor

Ülkede tek kullanımlık plastik üretimi ve ithalatı yıl sonu itibarıyla yasaklanacak.

22.06.2022 - 16:37 | Sencer Uçar

Kanada tek kullanımlık plastikleri tamamen yasaklıyor

Kanada tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması adına önemli bir adım attı. Buna göre, yıl sonuna kadar tek kullanımlık plastik üretimi ve ithalatı tamamen yasaklanmış olacak. Ülkede tek kullanımlık plastik ürün satışına ise Aralık 2023 itibarıyla yasak getirilecek.

Ülkenin 2030 yılına kadar sıfır plastik atığa ulaşma hedefi kapsamında alınan karar alışveriş poşeti, kap, geridönüşümü zor gıda kapları, karıştırma çubuğu ve pipet gibi ürünleri kapsayacak. Bazı tıbbi malzemeler ise karardan muaf tutulacak.

Kanada Çevre Bakanı Steven Guilbeault, kararı plastik kirliliğini önlemek, kıyıları, okyanusları ve toplulukları temiz tutmak adına tarihi bir adım olarak nitelendirdi.

Hükümet tarafından paylaşılan bilgilere göre ülkede her gün 16 milyon pipet, her yıl 15 milyar alışveriş poşeti atığı ortaya çıkıyor. Yeni yasaklarla birlikte önümüzdeki 10 yıl içerisinde geridönüşümü zor 1,3 milyon ton plastik atığın ve 22 bin tonluk plastik kirliliğinin önlenmesi öngörülüyor.

Kaynak: independent.co.uk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.