MediaCat

Türk kahvesi sizin için ne anlama geliyor?

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü vesilesiyle Kahve Dünyası’ndan Türk Kahvesi Tüketim Haritası.

Türk kahvesi sizin için ne anlama geliyor?

Kahve Dünyası düzenlediği basın toplantısında Sunay Akın’ın önderliğinde katılımcıları Türk kahvesinin geçmişten günümüze yolculuğuna çıkarırken, aynı zamanda 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nün bilinirliğini artırmak amacıyla gerçekleştirdiği Türkiye’nin Türk Kahvesi Tüketim Haritası’nın da verilerini paylaştı.

Türkiye’nin kahveyle haşır neşirliğinin Afrika’nın Kaffa bölgesiyle olan bağından ötürü geldiğinin altını çizen Akın, 1500’lü yıllarda Kanuni Sultan Süleyman önderliğinde gerçekleştirilen Viyana Kuşatması’nın ardından kahve çekirdeklerinin Osmanlı ordusunca Viyana’da bırakılmasıyla ilk defa kahvenin farklı coğrafyalara açılma yolcuğunun da başladığını anlattı.

Akay, yaptığı sunumda, kahvenin yolcuğunu ve bu yolculuk sırasında kültüre nasıl sirayet ettiğini anlattı. Edebiyat kahvelerinde kitap okuyan müşterilerden gün boyu kahve parasının alınmamasının âdet olduğunu, bu nedenle de zamanla kahvelerin kıraathane (okuma evi) adını aldığını söyleyen Akay, ünlü şair Arif Dino’nun tüm şiirlerini Beyoğlu’ndaki Nisuaz kahvesinin aynı masasında kaleme aldığını da ekledi. Hatta Dino’nun “Döner kebap/Dönmez olsun” mısralarını da yine Nisuaz’daki müdavimi olduğu masada yazdığını söyleyen Akay’ın keyifli sunumunun hemen ardından Kahve Dünyası Kurumsal İletişim Yöneticisi Burcu Uyanık Türkiye’nin Türk Kahvesi Tüketim Haritası araştırmasının detaylarını paylaştı.

1615 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmanın bazı çıktıları şöyle:

  • Türk kahvesi yüzde 55 gibi bir oranla orta şekerli seviliyor. Türk kahvesinin yanında en sevilen lezzet ise yüzde 42 ile çikolata.
  • Her 100 kişiden 63’ü için Türk kahvesi “karşılıklı sohbet” anlamına geliyor.
  • Türk kahvesinin tadını en çok seven yüzde 80 ile Marmaralılar olurken İç Anadolu Bölgesi’ndeki katılımcılar ise tadından ziyade keyifli bir mola vermek için Türk kahvesi içtiklerini ifade ediyor.
  • Akdeniz ve Karadeniz’de misafirliği ifade eden Türk kahvesi, Ege’de dost meclisini çağrıştırıyor.
  • Her 100 evli kadından 58’i tuzlu kahve yaptığını söylerken kız isteme merasiminde erkeklerin yüzde 47’si tuzlu kahve içtiğini ifade ediyor. Tuzlu kahveyi en çok içen erkekler yüzde 84 ile Doğu Anadolu’dan çıkarken onu yüzde 83 ile Güneydoğu Anadolu takip ediyor. Marmara yüzde 14, Akdeniz ise yüzde 37 ile tuzlu kahvenin en az içildiği bölgeler.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.