Kadınlar UEFA EURO 2008 süresince 140 milyon euro harcayacak

MasterCard tarafından yaptırılan araştırmaya göre UEFA EURO 2008 süresince kadınların...

19.06.2008 - 11:36 | MediaCat

MasterCard dünyanın en önemli spor ekonomisi uzmanlarından Profesör Simon Chadwick’e yaptırdığı araştırmalara bir yenisini ekledi.

MasterCard tarafından yaptırılan araştırmaya göre UEFA EURO 2008 süresince kadınların harcamaları maç başına ortalama 4 milyon Euro’ya erişecek ve toplamda 140 milyon Euro’yu bulacak. Rakamlar her zaman erkek sporu olarak bilinen futbola kadınların ilgisinin gittikçe arttığını gözler önüne seriyor.

MasterCard tarafından yaptırılan araştırma kadınların UEFA EURO 2008™ ekonomisinde kilit rol oynadığını ortaya koyuyor. 1992 yılından bu yana UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası™ Resmi Sponsoru MasterCard tarafından yönetilen ekonomi odaklı araştırmaya göre, kadınların turnuva kapsamında ekonomiye katkıları en az 140 milyon Euro olacak.

Araştırmaya göre; kadınlar maç başına 4 milyon Euro’nun üzerinde harcama gerçekleştirecek. Söz konusu olan maç başına 4 milyon Euro’luk tutarı, futbolla ilgili olarak yapılan alışverişler, yiyecek – içecek, televizyon alımları, konaklama ve ulaşım masrafları oluşturuyor. Araştırma ayrıca; kadınların UEFA EURO 2008™ süresince futbolla ilgili harcamalarının yanı sıra, alışveriş, tatil ve eğlence gibi kalemlere de ayrıca harcama yaptıklarını ortaya koyuyor.

Avrupa 1.4 milyar euro kazanacak, kadınların katkısı yüzde 10 olacak

Avrupa ülkeleri arasındaki sosyo kültürel farkları da yansıtan MasterCard’ın araştırması, turnuvanın Avrupa ekonomisine katkısının en az 1.4 milyar Euro olacağını ön görürken; kadınların toplam ekonomik katkıdaki paylarının ise yüzde 10 olacağını savunuyor. Ülkeler arasında baş gösteren farklara dayanarak Almanya ve İsveç gibi ülkelerde kadınların katkısı yerel düzeyde yüzde 30’lara çıkabiliyor.

MasterCard tarafından yaptırılan araştırmaya göre, kadınlar tarafından sağlanan ekonomik katkı, futbol endüstrisinin kadın taraftarların ekonomik potansiyelini fark etmesine dayanıyor. Araştırma, futbolla ilgilenen kadınların erkeklere oranla baskılı ürün, tişört, çeşitli taraftar ürünleri, futbolcuların yaşamlarına yer veren dergileri, posterleri almaya ve maçları yerinde izlemeye daha eğilimli olduklarını da ortaya koyuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.