MediaCat

‘Kadını nesneleştiren reklam’ yasaklandı!

Spire Healthcare isimli bir estetik cerrahi kliniğinin afişleri İngiltere’de yasaklandı.

‘Kadını nesneleştiren reklam’ yasaklandı!

Spire Healthcare isimli bir estetik cerrahi kliniğinin afişleri İngiltere’de yasaklandı.

Bir dergi kapağı görünümündeki afiş, meme büyütme operasyonunun reklamını yapıyor.
Straples bluz giymiş bir kadının yer aldığı afişin üzerinde ‘Meme büyütme’, ‘aynı gün ameliyat’, ‘uzman plastik cerrahlar’, ‘daha çok al daha az öde’ ifadeleri yer alıyor.

Reklamın sorumsuzca yapılmış olduğuna işaret eden 10 adet şikayet aldığını belirten ASA, dikkatleri reklamın kadınları cinsel obje olarak gösterdiğinin üzerine çekiyor.

ASA’ya göre afiş, çekici görünmek için büyük memenin gerekli olduğunu ima ediyor ve genç kadınlar tarafından örnek alınma riski taşıyor.

Spire Healthcare isimli şirket ise kendini, afişin, açtıkları bir hastanede verilen bir hizmet için yapılmış kampanyanın deneme sürecine ait olduğunu söyleyerek savunuyor. Afiş henüz danışmanlarca onaylanmamış bile.

Firma, reklamın meme büyütme operasyonunu basitleştirdiğini kabul etmese de afişleri hemen toplattı. Spire Healthcare, kadınları nesneleştirmediğini iddia ettiği reklamın hedef kitlesinin ise 18-25 yaş arası gençler olduğunu ifade etti.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.