MediaCat

“Kadını ‘cinsel meta’ olarak göstermeyeceğiz!”

Erdal Şafak, gazetede “aylardır kadını ‘cinsel meta’ olarak gösteren, hatta istismar eden fotoğrafların artık yer almadığını” hatırlattı.

“Kadını ‘cinsel meta’ olarak göstermeyeceğiz!”

Sabah Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Erdal Şafak bugünkü yazısında okuyucusuna gazete içinde yhapılmakta olan değişiklikleri anlattı.

‘Sabah’tan Mektup’ başlıklı yazıya "Büyük SABAH Ailesi’nin değerli üyeleri; sizlerden gelen talepler ve öneriler doğrultusunda, gazetenin eksenini kaydırmadan, çizgisini kesinlikle bozmadan bir dizi ayar yapıyoruz" ifadeleriyle başlayan Şafak, gazetede "aylardır kadını ‘cinsel meta’ olarak gösteren, hatta istismar eden fotoğrafların artık yer almadığını" hatırlattı.

Şafak yazısına şu sözlerle devam etti:

"Ne gazetede, ne de eklerde. Bir başka deyişle, İngiliz tabloid basınında "Üçüncü sayfa güzeli", Türk basınında da "Arka sayfa dilberi" olarak nitelenen, hiçbir haber değeri olmayan, hatta altına uyduruk haberler yazılan çıplak kadın fotoğrafları SABAH’ın gündeminden tamamen kazındı.

Ayrıca bir başka değişikliği de oturtmaya çalışıyorum. Biliyorsunuz, yıllardır Türk basınında üçüncü sayfa cinayet, kaza haberlerinin, yani vurdulu-kırdılı-kanlı olayların kümelendiği alan olarak değerlendiriliyor.

Gazetelerde önce sağ sayfalara göz gezdirilir, ardından sol sayfalara. Sabahları gazeteyi elinize alıyorsunuz, kapak sayfayı çeviriyorsunuz, karşınıza iri iri puntolarla "Apartmanda dehşet", "Kasabada vahşet", "Yollar kan gölü" gibi haberler çıkıveriyor. Güne başlarken moraliniz de, sinirleriniz de altüst oluyor tabii.

Siz okurlarımızdan sonra üçüncü sayfaya reklam verenler de bu alışkanlığın kırılması taleplerini iletmeye başladılar. Hatta kimileri ilanlarını koşul demeyeyim ama bir dileğe bağladılar: "İlanımızın yayınlandığı sayfada mümkünse cinayet, kaza, intihar haberleri yer almasın."

Hem sizin, hem de reklam verenlerimizin istekleri örtüşünce, sessiz-sedasız üçüncü sayfanın yapısını değiştirmeye başladım. Zorunlu olmadıkça "İkinci kapak sayfamız" olan üçüncü sayfaya kanlı-canlı haberler koymuyorum, koymayacağım.

Dahası, çok vazgeçilemez olmadıkça, cinayetleri, intiharları ve diğer vukuat haberlerini iç sayfalarda da pek büyütmeden serpiştireceğim…"

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.