‘Kadına erkekçe bakan kalmadı’

Uluslararası Reklamcılık Derneği'nin (IAA) düzenlediği Reklamcılar Tahtaya' isimli panelde konuşan

17.03.2008 - 09:46 | MediaCat

Okan Bayülgen, kadın güzelliğinin, gay bakış açısına sahip fotoğrafçılar tarafından gölgelendiğini iddia ederek, “Kadına, erkekçe bakan kalmadı. Ve bu yüzden ben fotoğrafçılık anlamında homofobiğim” dedi.

Okan Bayülgen, Uluslararası Reklamcılık Derneği’nin (IAA) düzenlediği Reklamcılar Tahtaya’ isimli panelde konuştu. Konuşmasına son fotoğraf sergisi “Erkeklerin Saatlerini Takan Kadınlar”la başlayan Bayülgen, “Böyle bir teklifi geldiğinde konusunu kadın olarak belirlemek istedim. Çünkü kadına bakış açısı artık çok ib..leşti. Erkekçe kadına bakan kalmadı. Bu yeni bakış açısı kadının güzelliğini gölgeliyor, azaltıyor” dedi.

Öğrencilerden birinin “Neden gay’ce değil de ib..ce” sorusuna ise Bayülgen şu yanıtı verdi: “Ben gay demek istemiyorum. Çünkü gay’ce demek kavram kargaşasına neden oluyor. Gay dendiği zaman ‘Ay ne şeker’ diyorlar. ‘Arkadaşın ib.. mi’ diye soruyorsun ‘Asla’ diye bağırıyorlar. Ben ib..cediyerek, bu bakış açısının kadını çirkinleştirdiğine vurgu yapmayı sağlıyorum.” dedi.

Bayülgen, bu bakış açısına karşı olduğunu da söyleyerek, “Ben de aslında birhomofobiğim. Tabii fotograf açısından” dedi. Bayülgen’in bu sözleri üzerine öğrencilerden biri “Peki özel hayatınızda da homofobik misiniz” diye sordu. Bayülgen’in “Ondan emin değilim” diye espri yapması seminere katılanları güldürdü.

Kaynak: Hürriyet