Sürdürülebilirlik ve kadın

Kadın Liderlik Platformu’nun dördüncü zirvesinde sürdürülebilirlik ve kadın konuşuldu.

13.02.2019 - 16:00 | MediaCat

Sürdürülebilirlik ve kadın

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Turkish Women’s International Network (TurkishWIN) ve UPS işbirliğinde hayata geçirilen ve Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin desteğiyle düzenlenen Kadın Liderlik Platformu (KLP), dördüncü zirvesini İstanbul Divan Otel’de gerçekleştirdi. Özel sektörde kadın istihdamını ve liderliğini artırmak üzere çalışan tüm kurumsal liderlerin fikir ve deneyimlerini paylaşmaları amacıyla gerçekleştirilen KLP Zirvesi’nde gündem “sürdürülebilirlik ve kadın”dı.

KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Kayserilioğlu, TurkishWIN ve BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak ve OPEX Danışmanlık Kurucu Ortağı & Orhan Holding İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Üyesi Evrim Bayam Pakiş moderatörlüğünde panellerin gerçekleştirildiği etkinliğe konuşmacı olarak katılan isimler ise şöyleydi:

UPS Türkiye Ülke Müdürü Burak Kılıç, Garanti Bankası KOBİ Girişim Bankacılığı Pazarlama İletişimi Yöneticisi Selin Öz, Tedarik Zinciri Yönetimi Derneği (TEDAR) Başkanı Tuğrul Günal, Microsoft Türkiye Kıdemli Tedarik Yöneticisi Dilara Yasin, Unilever Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Erim Şenel, TSKB Kurumsal İletişim Müdürü Canan Coşkun, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Kapsayıcı Yatırımlar ve Politikalardan Sorumlu Kıdemli Uzmanı Mehmet Üvez, TÜRKONFED Genel Sekreter & Yönetim Kurulu Üyesi Arda Batu, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, QNB FinansLeasing, QNB FinansFaktoring Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Cinemre ve Uyku Meleği Kurucu Ortağı Seride Samurkaş.

Öncelikli hedef toplumsal cinsiyet eşitliği

Açılış konuşmasını KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, UPS Türkiye Ülke Müdürü Burak Kılıç, TurkishWIN ve BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak ve Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Üyesi Evrim Bayam Pakiş’in yaptıkları zirvede “Kadın girişimcilerin önündeki en büyük sorunlardan biri sermayeye erişimdir. Kamu kurumları ve finans kuruluşları tarafından verilen desteklerde, mal varlığının teminat olarak gösterilmesi gibi zorunluluklar konusunda kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması, vergi ve faiz indiriminden daha fazla yararlanma imkânı sunulması, kadınların girişimciliğe daha rahat başlaması için kolaylık sağlayacaktır” diyen Oktar şunları söyledi:

Sürdürülebilirlik ve kadın

Melek Pulatkonak, Burak Kılıç, Sanem Oktar

“Sürdürülebilir kalkınma için toplumsal cinsiyet eşitliği öncelikli hedef olmalıdır. Kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik hayata katılımı olmadan dünyada kalkınma hedeflerini, özellikle ‘sürdürülebilir kalkınma hedeflerini’ gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu nedenle cinsiyet eşitliğini tüm ülkelerde plan, program ve hedeflerin temeline oturtmak öncelik haline gelmelidir. Ayrıca, kadın çalışan kotası konmalıdır. Kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik hayata katılımlarını artırmak için, yerelde ve kamuda birtakım kotaların konması gerekmektedir. Dünyada kimi ülkelerin hayata geçirdiği kadın çalışan kotasının ülkemizde de bir an önce yasal bir altyapıya kavuşturulması önemli bir farkındalık oluşturacaktır. Kadının işgücüne katılımında Türkiye halen OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor. TÜİK verilerine göre, erkeklerin istihdama katılım oranı yüzde 70 civarında iken kadınların katılımı yüzde 30’un altında kalıyor. AB ve OECD ülkelerinde ise ortalama kadın istihdam oranları yüzde 58-59 civarında seyrediyor. Üst düzey mesleklerde her iki cinse de eşit fırsat ve yer verilmesi cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması, kadının güçlendirilmesi yolunda önemli etkiler oluşturacaktır.”

Karar merciinde kadınlar

UPS Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç, konuşmasında; “UPS olarak özellikle kadın liderliği konusunda etkili programlar geliştirmeye ve uygulamaya çalışıyoruz. Yönetim kurulunda kadınların bulunması bizim için önemli bir mesele. Fakat yetenek havuzunuzu dolduran kademelerde yeteri kadar kadın yoksa üst kademeleri de bu anlamda beslemek imkânsız. Bu yüzden tüm global performans yönetimimizde son iki yıldır operasyon seviyesinde kadın çalışan oranını yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu hedef için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Yanı sıra ortaya çıkabilecek etkiyi artırmak, kapsamını daha da genişletmek için çalışanlarımızın üniversiteyi kazanan kız çocuklarına mentorluk yapmayı planlıyoruz” dedi.

UPS Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç UPS Türkiye olarak ilerleyen günlerde 10 bin yeni kadın ihracatçı kazandırmak üzere hazırladıkları yeni programı kamuoyuyla paylaşacaklarını duyururken, TurkishWIN ve BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak Türkiye’nin kadın istihdam katılım oranının OECD ortalamalarını yakalaması halinde milli gelirinin yüzde 20 büyüyeceğini söyledi.

Sürdürülebilir bir gelecek için şirketlerimizde yönetim kurullarından başlayarak karar mercilerindeki kadınların niceliğinin ve niteliğinin artırımının önemine vurgu yapan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Üyesi Evrim Bayam Pakiş ise 2018 sonu itibarıyla Türkiye nüfusunun yarısı kadın olmasına rağmen kadınların yalnızca yüzde 35’inin iş hayatına katılım gösterdiğini, karar merciinde yer alan kadın oranının ise yüzde 15 seviyesinde olduğunu belirtti. “Toplumumuzun ve yeteneğimizin yarısı kadın iken tüm bu rakamlar büyük bir yetenek israfı olarak karşımıza çıkmaktadır” diyen Evrim Bayam Pakiş, toplumsal cinsiyet eşitliğinden ve çeşitliliğin katma değerinden faydalanabilmek için en az iki kadının yönetim kurullarına yerleştirilmesini YKKD olarak önceliklendirdiklerini söyledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.