Ka-Der’in ödüllerle tescillenen başarısı

Ka-Der ve uzunca bir süredir onun kampanyalarını yürüten reklam ajansı Öykü / Dialogue International, bu yılın başında son dönem kampanyalarını uluslarası yarışmalara gönderme kararı almışlar. Ka-Der kampanyaları Nisan ayında da Pollie Ödülleri'nden de eli boş dönmedi. 220 kişilik büyük jüri, Öykü'nün Ka-Der için yaptığı kampanyaları üç kategoride Altın Pollie ile ödüllendirdi.
02.05.2016 - 15:46

Amerikan Siyasi Danışmanlar Derneği’nin (AAPC) yıllık konferansı için Porto Riko’dayız. Amerika’nın neredeyse tüm eyaletlerinden gelen 650 civarındaki katılımcıya ilaveten dünyanın diğer ülkelerinden katılan 150 civarındaki siyasi danışmanla birlikte 750 – 800 civarında delegeyle toplanmış büyük bir etkinlik…

Kendi eyaletlerinde veya ülkelerinde liderlere ve seçimlerde yarışan adaylara yardım eden siyasi danışmanlar, stratejistler, kampanya yöneticileri, dijital kampanya yöneticileri, Big Data analistleri, saha organizatörleri, araştırmacılar ve hatta telefonla kampanya yapan uzmanlar… Hem Cumhuriyetçi Parti hem de Demokratik Parti kanadından üst düzey danışmanlar onlarca oturumda deneyimlerini katılımcılarla paylaşıyorlar… Google, Microsoft, Facebook, Instagram, Twitter gibi kuruluşların başkan yardımcıları veya kamu ve siyasi kampanyalardan sorumlu direktörleri katılıyorlar.

AAPC, siyasi iletişim danışmanlığı alanında dünyada faaliyet gösteren derneklerin en büyüğü. 1.250’den fazla üyesi var. Siyasi danışmanlığın ilk profesyonel isimleri tarafından 47 yıl önce kurulan dernek, her yıl başka bir Amerikan eyaletinde yıllık zirvesini düzenliyor. Dernek Başkanı Mark Mellman, ABD’de halen devam eden başkanlık yarışı nedeniyle bu yıl katılımın nispeten düşük olduğunu söylüyor.

Üç gün süren bu etkinlikte temel amaç, uzmanlar arası bilgi ve deneyim paylaşımı. Bir diğer amaç ise siyasi iletişimin Oscar’ı kabul edilen Pollie Ödülleri’nin yeni sahipleriyle buluşması.

Dernek başkanının verdiği bilgilerden 2 bin 800 civarında kampanyanın Pollie Ödülleri’ne başvurduğunu, 220 kişilik dev jürinin sadece 114 kampanyayı ödüllendirdiğini anlıyoruz.

Ka-Der’in ve Öykü’nün ödül yılı

7 Haziran seçimleri sonunda meclisteki kadın milletvekili sayısı 98’e ulaşmıştı. Bu sayı, Kadın Adayları Destekleme Derneği Ka-Der’in yıllar süren dava savunuculuğunun, siyasi bilinçlendirme çabalarının ve seçim kampanyalarının etkisiyle elde edilebilmişti. Her ne kadar 1 Kasım seçimlerinin özgül koşullarında bu sayı biraz gerilemiş olsa da, siyasi hedefler konusunda ciddi bir ilerleme sağlanmıştı.

Ka-Der'in ödüllerle tescillenen başarısı

Ka-Der ve uzunca bir süredir onun kampanyalarını yürüten reklam ajansı Öykü / Dialogue International, bu yılın başında son dönem kampanyalarını uluslarası yarışmalara gönderme kararı almışlar. Bu karar sonucu Şubat ayında Campaigns & Elections dergisi tarafından düzenlenen Reed Awards’ta dokuz kategoride finalist oldular, üç kategoride Altın Ödül kazandılar. Mart Ayında Washington’da düzenlenen Peer Choice – Goldie Awards’ta yedi kategoride gümüş, dört kategoride Golden Eagle ödülü kazandılar.

Ka-Der kampanyaları Nisan ayında da Pollie Ödülleri’nden de eli boş dönmedi. 220 kişilik büyük jüri, Öykü’nün Ka-Der için yaptığı kampanyaları üç kategoride Altın Pollie ile ödüllendirdi.

Bu tür yarışmalarda yaratıcılığın yanında strateji ve sonucun birlikte değerlendirilerek ödüllendirilmesi reklamcılar ve iletişimciler için çok önemli. Zira çoğu zaman reklamcıların STK kampanyalarına hayalet iş yaparak ve sadece ödül kazanmak için destek verdiği eleştiriler dile getiriliyor. İletişim ve iş hedeflerinin değerlendirilmesiyle alınacak ödüller, sektöre ilişkin bu tür eleştirilerin çürütülmesine de yardım eder.

Ka-Der ve Öykü / Dialogue International’ın bu yıl ödül kazandıkları yarışmalar ve kategoriler:

Ka-Der'in ödüllerle tescillenen başarısı

Goldie Awards, Reed Awards, Pollie Awards.

POLLIE AWARDS (Düzenleyen: AAPC – Amerikan Siyasi Danışmanlar Derneği), Porto Rico, Mayıs 2016:

 • “Best Use of Humor”
 • “Best Use of Internet – International”
 • “Best Use of Press – International”

REED AWARDS (Düzenleyen: Campaigns & Elections dergisi), Charleston, Şubat 2016:

 • “Best International Campaign”
 • “Best International Outdoor Campaign”
 • “Best European Campaign”

GOLDIE AWARDS (Düzenleyen: Peer Choice), Washington DC, Mart 2016:

 • Golden Eagle – Outdoor Advertising
 • Golden Eagle – Overall Campaign: International – Newspaper
 • Golden Eagle – Overall Campaign: International – Social Media
 • Golden Eagle – Use of Humor – Digital/Internet
 • Silver Eagle – Newspaper: Half Page Ad or Less
 • Silver Eagle – Newspaper: Half Page Ad or Less
 • Silver Eagle – Outdoor Advertising
 • Silver Eagle – Overall Campaign: International – Newspaper
 • Silver Eagle – Television: International
 • Silver Eagle – Use of Humor – Newspaper
 • Silver Eagle – Use of Humor – Newspaper

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.