Jeff Bezos görevini bugün devrediyor

Jeff Bezos kurucusu olduğu Amazon'un CEO koltuğundan bugün itibarıyla çekiliyor.

05.07.2021 - 16:45 | Simge Şenses

Jeff Bezos görevini bugün devrediyor

Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos, yılın üçüncü çeyreğinde şirketin CEO koltuğundan ayrılacağını Şubat ayında duyurmuştu. Bezos, bugün CEO bayrağını Andy Jassy’ye devrederek görevinden resmî olarak çekiliyor.

Şirketin 5 Temmuz 1994’te kurulduğunu hatırlatarak ayrılık tarihi olarak 5 Temmuz’u seçmesinin kendisi için anlamlı olduğunu belirten Bezos, şirketin en büyük bireysel hissedarı olması hasebiyle ilerleyen dönemde yönetim kuruluna başkanlık ederek şirket üzerinde söz sahibi olmaya devam edecek.

Araştırma şirketi Nucleus Research’ün küresel teknoloji analisti Daniel Elman bu ayrılığı, “Artık günlük işlere odaklanmak yerine şirket bünyesindeki girişimlere, yeni ürünlere ve hizmetlere odaklanacak olmasına rağmen çoğu sürece dahil olmaya devam etmesi muhtemel. Büyük fırsatları tespit etmek konusundaki muazzam yeteneğini daha etkin kullanabilmesi adına yorucu operasyonel işlerden sıyrılması mantıklı olur” sözleriyle yorumladı.

Jeff Bezos Amazon'dan ayrılıyor

Bezos’un CEO görevinden ayrılışı, Amazon için kritik bir döneme denk geliyor. Pandemiyle birlikte kârlılığını ve istihdamını hızla artıran şirket, düzenleyicilerin dikkatini fazlasıyla çekmeye başlamıştı. CNN Business’tan Clare Duffy’nin değerlendirmesine göre şirketin başında dünyanın en zengin adamına sahip olmamak, incelemelerin bir kısmının daha iyi atlatılmasına yardımcı olacağı gibi Bezos’u bazı kanun koyucuların eleştirilerinden de uzakta tutabilir.

Görev devrinin zamanlaması, birçok yönden gücünün tamamından değil, spot ışıklarının çoğundan vazgeçen diğer Silikon Vadisi kurucularının ayrılışlarıyla benzeşiyor. Örneğin, Google’ın kurucu ortakları, düzenleyicilerin şirket üzerindeki incelemelerinin artmasına paralel 2019’da yönetici unvanlarından feragat etmişlerdi. Bezos’a benzer şekilde yönetim kurulunda kaldılar ve kendilerine hissedar olarak oy kontrolü sağlayan özel bir hisse sınıfına sahipler.

Bezos, aynı büyüklükte hissedar oy gücüne sahip değil ancak hâlâ önemli bir farkla Amazon’un en büyük hissedarı. Geçen ay itibarıyla Amazon’un adi hisse senetlerinin yaklaşık yüzde 10’una sahip olan Bezos, yüzde 6,5’lik hissesiyle kendisinden sonraki en büyük hissedar olan Vanguard Group’un oldukça önünde. Dolayısıyla şirkette büyük bir değişiklik yapmak isterse oylama gücü kendisine önemli oranda yardımcı olmaya devam edecek. Bezos’un yeni CEO ile yakın olduğu, ikilinin şirketin ilk günlerinden beri birlikte çalıştığı da biliniyor.

Kaynak: CNN Business

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.