Japonya sokaklarında üç hamile adam

Saga, Miyazaki ve Yamaguchi Valileri kadın olmanın ağırlığını anlamak için keşifte.

06.10.2016 - 10:54 | Arzu Nilay Kocasu

International Survey Programme (ISSP) verilerine göre Japonya, ev işi ve çocuk bakımında erkeklerin kadınların yükünü en az paylaştıkları ülkelerden biri. Araştırma verilerine göre bilhassa Kyushu / Yamaguchi bölgelerinde ikamet eden kadınların iş yükü, erkeklerinkisine kıyasla yedi kat fazla.

Hal böyle olunca, üç vali, hamile kadınların dünyasında olup biteni az da olsa anlayabilmek ve nihayetinde bu sorunlu bölgelerdeki insanların iş ve ev yaşamlarında cinsiyetler arası bir dengenin kurulmasına yardımcı olmak amacıyla özel bir projede yer almayı kabul etti: The Governor is a Pregnant Woman (Vali hamile bir kadın).

Saga, Miyazaki ve Yamaguchi bölgelerinin valileri Kyushu / Yamaguchi Work-Life Balance isimli kampanya kapsamında 7,3 kiloluk hamilelik yükünü -ki bu, hamileliğin yaklaşık yedinci ayında kadınların taşıdıkları ekstra yüke tekabül ediyor- kuşanarak iş, alışveriş, çamaşır ve bulaşık gibi gündelik işlere giriştiler.

Valilerin hamile kadınların yaşamlarını bir nebze de olsa anlamak için uğraştıkları kampanyanın başlamasın ardından kampanya boyunca valilerinkisine benzer bir hamilelik deneyiminden geçen erkeklerin yüzde 96,7’sinin “erkeklerin de ev işi ve çocuk bakımında sorumluluk almaları gerektiğini” söyledikleri belirtiliyor. Üç çocuk babası Saga Valisi ise şöyle diyor: “Vali olduktan sonra pek çok şey deneyimledim ancak hamile kadınların başlarından geçenleri deneyimlemek üzerimde büyük bir etki bıraktı.”

Japonya sokaklarında üç hamile adam

Elbette, içinde bir çocuk olmadığını bildiği yedi kiloluk bir yükle birkaç günlüğüne çoraplarını giymeye ve çamaşırları asmaya çalışmanın bir insana hamileliğin ve dahası ataerkil bir toplumda kadın olmanın ne anlama geldiğine dair manidar bir bilgi vermesi pek de mümkün değil. Yine de, erilliğin alkışlandığı her toplumda olduğu gibi Japonya’da da otorite figürlerinin kadınları anlamaya çalışmaları insanlık için umut verici bir gelişme.

Kaynak: Rocketnews24.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.