İTÜ Robot Olimpiyatları başlıyor

Robotik meraklıları bir kez daha bir arada.

18.03.2016 - 10:13 | MediaCat

İTÜ Robot Olimpiyatları başlıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından 2007 yılından bu yana düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları 8-10 Nisan 2016 tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde robotik meraklılarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Her yaştan ve seviyeden insanın robotlarını sergileyip yarıştırabildikleri İTÜRO bu yıl yarışmacıların karşısına güncellenmiş kurallarıyla 10 kategoriyle çıkacak.

Çizgi İzleyen: Bu kategoride robotların beyaz üstüne siyah veya siyah üstüne beyaz çizgiyi takip edip kontrol noktalarından geçerek yarışmayı en kısa sürede tamamlanması beklenmektedir.

Mikro Sumo: Bu kategoride belli boyutlardaki iki robottan birinin diğerini 35 saniye içinde dohyo adı verilen pistin çıkarması beklenmektedir.

Yangın Söndüren: Bu kategoride belli boyutlardaki robotun duvarlarının kesişim yerlerine yerleştirilen beş mumu söndürmesi beklenmektedir.

Labirent: Bu kategoride robotun belirlenen bölgede dolanıp en kısa çıkış yolunu bulması ve çıkması beklenmektedir.

Merdiven Çıkan: Bu kategoride robotun merdiven basamaklarını çıkıp inmesi beklenmektedir.

Kendini Dengeleyen: Bu kategoride robotun iki tekerlek üstünde kendini dengeleyip hakemin uyguladığı tepkilerden sonra tekrar eski haline gelmesi beklenmektedir.

Senaryo (İnşaat): Bu kategoride robotun önceden belirlenmiş bloklarla yapılan şekli bir bölgeye blokları taşıyarak yapması beklenmektedir.

Basketbol: Bu kategoride robottan istenen, karşısına gelen potaları algılayıp ona göre basket atmasıdır. Başarı kriteriyse en az bir topun potaya sokulmasıdır.

Renk Seçen: Bu kategoride robotun belli sayı ve renkteki küpleri aynı renkte olan bölgelere yerleştirmesi beklenmektedir.

Serbest Kategori: Bu kategoride yarışmacılar kendi projelerini sergileyip jürilerden en yüksek puanı almayı hedeflemektedirler.

Yarışmanın yanı sıra yurtiçi ve yurtdışından akademisyen ve sanayi temsilcilerinin yer alacakları panel, seminer ve atölye çalışmalarının da düzenleneceği İTÜRO hakkında detaylı bilgi almak ve etkinliğe kayıt olmak için İTÜRO’nun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.