İstanbul otelleri krize daha dayanıklı

Deloitte’un geçen yıl gerçekleştirdiği araştırmada İstanbul, 2008'de oda başına ortalama konaklama gelirini...

18.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Küresel ekonominin dinamik sektörlerine yönelik yaptığı araştırma ve incelemelerle profesyonellere yol gösteren Deloitte, bu kez de yeni yayınlamaya başladığı e-bülteni “Konaklama e-Vizyon” ile turizm sektörüne ayna tuttu. Konaklama e-Vizyon’un ilk sayısında Avrupa genelinde turizm sektörünün genel bir değerlendirmesi yer alırken, olumsuz ekonomik koşullardan etkilenen konaklama sektörünün durumu da gözden geçiriliyor. Eğlence ve iş amaçlı seyahatlerin azalmasıyla birlikte Avrupa otelleri, son iki yılda gerek oda doluluğu, gerekse oda gelirlerinde ciddi bir azalma yaşadı.

2008-2009 yıllarında turizm yatırımcısını endişelendiren gelişmeler, sektörle ilgili toplam 588 projenin iptaline başka bir deyişle 94 bin 706 odanın, otelcilik sektörüne kazandırılmasına engel oldu. Avrupa ekonomisinin sağlığını kazanma sürecinin başladığına dikkat çeken uzmanlara göre 2010 aynı zamanda konaklama sektöründe iyileşmenin başladığı bir yıl olarak anımsanabilir. Kriz öncesi konaklama kuruluşu oda gelirlerinde ciddi bir atak yapan İstanbul, geçen yıl diğer Avrupa kentlerine oranla olumsuz şartlardan daha az etkilenmiş görünüyor.

Deloitte Türkiye Turizm ve Eğlence Endüstri Lideri Ahmet Cangöz Konaklama e-Vizyon’da değinilen gelişmeler hakkında şunları söyledi: “Küresel ekonomi üzerindeki ağır yükleri geride bırakırken, tasarrufa yönelen tüketicinin şimdi seyahat etme konusunda daha istekli olduğunu görüyoruz. Eğlence veya iş amaçlı ertelenmiş gezi programlarının canlanmaya başlamasıyla birlikte otelcilik sektörü de haklı olarak kayıplarını geri kazanmaya çalışıyor. Otellerin performanslarını belirleyen oda başına gelir (revPAR) rakamları bazında yaptığımız araştırma, bize Avrupa’nın Euro ve Euro dışı bölgelerini kapsayan ayrıntılı bir tablo sunuyor. Dünyanın gözde kentlerinden biri olan İstanbul’un oda gelirleri itibarıyla krizden en az etkilenen şehir olması çok sevindirici bir gelişme.”

İstanbul krize daha dayanıklı
Deloitte’un geçen yıl gerçekleştirdiği araştırmada İstanbul, 2008′de oda başına ortalama konaklama gelirini dolar bazında yüzde 23,5 oranında artırmış ve böylece Avrupa’da konaklama gelirini en hızlı artıran kent olmuştu.

Ekonomideki olumsuz şartlara rağmen, dünyanın ünlü metropollerinden biri olan İstanbul konaklama sektörünün, mevcut olumsuz gelişmelerden, diğer Avrupa kentlerine göre daha az oranda etkilendiği anlaşılıyor. Oda başına gelirde geçen yıl sadece %3,5’luk bir kayıp yaşayan İstanbul’un 2009 ortalama oda geliri 197 TL seviyesinde gerçekleşti.

Sıralamada İstanbul’dan hemen sonra gelen Londra ve Edinburg kentlerinin oda gelir kayıpları ise yüzde 3,9 düzeyinde. Bu kentler dışında listeye giren tüm Avrupa kentlerinde oda başına gelir düşüşü, yüksek çift haneli rakamlar olarak gerçekleşti. Atina, Dusseldorf, Madrid ve Moskova gibi geçen yılların yüksek performanslı kentlerinde yüzde 25’den fazla revPAR düşüşleri gözlendi.

İstanbul otelleri, 2009’u yüzde 64 doluluk oranıyla tamamlarken, bir önceki yıla göre dolulukta yüzde 8,3’lük gerileme yaşadı. İstanbul 2009 için ortalama 309 TL olarak hesaplanan oda fiyatında ise yılı yüzde 5,2 oranında artışla kapadı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.