İş dünyası Bahçeşehir Üniversitesi’nin CO-OP’u ile canlanacak

Bahçeşehir Üniversitesi iş hayatına atılacak gençlere ve nitelikli iş gücü arayan şirketlere kriz döneminde...

11.05.2009 - 11:21 | MediaCat

Bahçeşehir Üniversitesi iş hayatına atılacak gençlere ve nitelikli iş gücü arayan şirketlere kriz döneminde ilaç gibi gelecek bir ‘uygulamalı eğitim programı’ başlattı. ABD’nin önde gelen üniversitelerinde uzun yıllardır başarıyla uygulanan CO-OP (Cooperative Education), gençlerin iş dünyasını daha üniversite sıralarında yakından tanımalarını amaçlıyor. CO-OP programına, IBM, Yapı Kredi, Teknosa gibi Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin de aralarında bulunduğu 61 şirket iş ortağı olarak imza attı. Görüşmelerin devam ettiği firmalarla birlikte yaz aylarına kadar 150 firma ile partnerlik anlaşması imzalanması hedefleniyor.

CO-OP programı ile iyi eğitimli ve iş dünyasına hazır başarılı gençlere kolayca erişim sağlayacak olan şirketler, binlerce özgeçmişi elemek zorunda kalmadan ve gençlerle uzun süreli görüşme trafiği yürütmeden kendileri için en uygun elemanı seçebilecek. Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP Direktörlüğü kontrolünde yürütülecek uygulamalı eğitim programı, üniversite, öğrenci ve iş yeri arasında kurulacak ‘360 derece değerlendirme’ süreci sayesinde adım adım takip edilebilecek. Bu kontrol mekanizmasıyla öğrencinin çalışma süresi boyunca aksaklıklar giderilecek ve gerekli düzenlemeler hızlı bir şekilde yapılacak.

CO-OP projesi ile ilgili görüşlerini sunan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Deniz Ülke Arıboğan; “Geleceğe dönük eğitim modellerini Türkiye’nin en yetkin ve donanımlı akademisyen kadrosu ile hayata geçiren Bahçeşehir Üniversitesi, CO-OP projesini de bu vizyonla güçlendirme ve Türkiye’nin projesi haline getirmeye kararlıdır. Dünyanın ve ülkemizin önemli bir krizden geçtiği böylesine kritik bir dönemde şirketlere yeni bir soluk getireceğini düşündüğümüz projemiz aynı zamanda öğrencilerimizin de geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak” dedi.

Markalı Dersler iş dünyası profesyonellerine akademi kapılarını açacak

CO-OP iş ortağı olan şirketler aynı zamanda çalışanlarının Bahçeşehir Üniversitesi’nin MBA, e-MBA ve diğer yüksek lisans olanaklarından özel koşullar ve burslarla yararlanmasını sağlamış olacak. Açılacak ‘Markalı Dersler’le şirketlerin profesyonel yöneticilerine akademide ders verme imkanı yaratılırken; akademik araştırmalar şirketlere açılacak ya da şirketin ihtiyaç duyduğu bir alana ilişkin bilimsel araştırma imkanı sağlanacak.

Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP uygulamalı eğitim programına ortak alan şirketler arasında; Akşam Gazetesi, Alcatel Lucent, Bayraktar Holding, Bersay İletişim, Beşiktaş Jimnastik Klübü, Bilim İlaç, Borusan Lojistik, CMC Turkey, Cohn&Wolfe, Çalık Holding, Çilek Mobilya, Grey Worldwide, IBM, Kuveyttürk, Metro Group, Netbookmedia, ST Ericsson, Teknik Yapı, Teknosa, Yapı Kredi, Yemek Sepeti , Zarakol İletişim Ajansı yer alıyor.

CO-OP nedir?

Türkiye’de ilk kez uygulanan CO-OP uygulamalı eğitim modeli sayesinde öğrenciler, mezun olmadan Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde gerçek anlamda çalışarak deneyim kazanma fırsatı yakalayacak. Mezun olmadan hayallerindeki işi tanıyacak, sektör profesyonellerini ile sık sık bir araya gelecek gençler, bu süre içinde eğitim ve iş hayatlarıyla ilgili her türlü koçluk ve danışmanlık hizmetini Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP Direktörlüğü’nden alabilecek.

20. yüzyılın başlarında Amerika’da uygulanmaya başlayan ve Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi’nde hayata geçirilen CO-OP programında, ilgili dersleri alan öğrenciler kredi ve notun yanı sıra, derse ilişkin sertifikaların da sahibi olabiliyor. Böylece öğrenci bir yandan üniversite yaşamı boyunca alması gereken teorik akademik müfredatı tamamlarken, diğer yandan da başka bir parasal ya da zaman açısından maliyete katlanmadan profesyonel eğitimini okulda alma fırsatını yakalıyor.

CO-OP nasıl işliyor?

CO-OP’er olmak isteyen öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP Direktörlüğü tarafından hazırlanan butik dersleri alıyor. 3. sınıfa geldiklerinde ön elemeden geçirilerek iş ortağı şirketlerle görüşmelere başlıyor. Şirket tarafından kabul edilen öğrenciler yılın herhangi bir döneminde işin ve projenin sürelerde şirketin elemanı gibi çalışıyor. Öğrenciler bu süre içerisinde üniversiteye devam etmiyor, kayıtları ve ödemeleri donduruluyor.

http://coop.bahcesehir.edu.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.