İş Bankası karını yüzde 51 artırdı

İş Bankası’nın 2008 yılı ilk çeyrek net kârı, 2007’ye göre yüzde 51 oranında...

14.05.2008 - 10:20 | MediaCat

İş Bankası karlı ve istikrarlı büyümesini 2008 yılında da sürdürüyor.

İş Bankası’nın 2008 yılı ilk çeyrek net kârı, 2007’ye göre yüzde 51 oranında artış gösterdi.

Aktif büyüklüğü 2008 Mart ayı sonunda 84 Milyar YTL’ye ulaşan İş Bankası’nın, 2008 yılının ilk üç ayındaki net kârı da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 51 oranında artışla 555 milyon YTL olarak gerçekleşti.

İş Bankası, uluslararası sermaye piyasalarında riskten kaçınma olgusunun hâkim olduğu bir dönemde, toplam kredilerini yılın ilk üç ayında yüzde 14 oranında büyütmeyi başardı. Türk parası kredilerdeki artış yüzde 8 oranında gerçekleşirken, yabancı para kredilerin Türk Parası karşılığındaki artış da yüzde 32 oranını yakaladı. Toplam hacmi 38,9 milyar YTL’ye ulaşan kredilerin, bilanço içerisindeki payı da artmaya devam ederek yüzde 46 seviyesine yükseldi. Bu dönemde Türk parası ticari kredilerdeki büyüme yüzde 11’e ulaşarak, bireysel kredilerdeki yüzde 6’lık büyümenin üzerine çıktı. Öte yandan, takipteki kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 4,2’den yüzde 3,8’e geriledi.

Toplam mevduat 2007 yıl sonuna göre yüzde 6 büyürken, Türk parası tasarruf mevduatı, toplam mevduatın yüzde 38’ine ulaştı. Uluslararası kredi piyasalarındaki belirsizliğin devam ettiği ve yıl sonu enflasyon beklentilerinin arttığı bir ortamda kaynak maliyetinin yakından takibi, İş Bankası’nın kârlılık performansını olumlu etkiledi. İlk üç aylık dönemde faaliyet gelirlerinde önemli ölçüde gelişme sağlanırken, faaliyet giderlerinin göreceli olarak daha yavaş bir gelişim göstermesi sonucunda operasyonel verimlilik arttı. 2008 yılı Mart dönemi sonunda İş Bankası’nın özkaynak kârlılığı yüzde 22,4, aktif kârlılığı ise yüzde 2,7 seviyesine ulaştı.

2008 yılı ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin olarak İş Bankası’ndan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“2007 yılı kârının yaklaşık yüzde 35’ini ortaklarına temettü olarak dağıtan İş Bankası, yılın ilk çeyreğini kârlılık ve aktif kalitesinden ödün vermeyen sağlıklı bir büyüme performansı ile kapatmıştır. Likit bilançosu ve özkaynak gücü ile kârlılığını koruyabilen İş Bankası hem reel sektörün hem de tüketicilerin en büyük destekçisi olmaya devam edecektir. İş Bankası sürdürdüğü yapısal dönüşüm programı ile artan rekabet ortamında operasyonel verimliliğini koruyarak istikrarlı büyüme ivmesini pekiştirmeyi hedeflemektedir.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.