MediaCat

İnternetten bedava gazete okuma devri sona eriyor

15 yıldır internet kullanıcıları istedikleri yazılı-işitsel-görsel malzemenin çoğunu bedava okumaya, dinlemeye, izlemeye alışıkken…

İnternetten bedava gazete okuma devri sona eriyor

ABD’de birer birer iflas bayrağı açan gazetelerin soyu tükenen bir tür olarak kurtarılıp kurtarılamayacağı, gazeteciliğin geleceğinin internette olup olmadığı geçen hafta Senato’da bile tartışılır oldu.

15 yıldır internet kullanıcıları istedikleri yazılı-işitsel-görsel malzemenin çoğunu bedava okumaya, dinlemeye, izlemeye alışıkken, artık fatura ödeme vaktinin geldiği telkin ediliyor. Şimdilik kâğıtsız, mürekkepsiz e-okuyucu cihazlarından medet umulurken, bunun gazeteleri kurtarmaya yetmeyeceğini söyleyenler de var.

E-okuyucu

İnternette bedavaya bayrak açanların başını küresel medya imparatoru, News Corp. Başkanı Rupert Murdoch çekiyor. Geçen yıla oranla toplam geliri 1.5 milyar dolar azalan, gazetelerinden ettiği kar 216 milyon dolardan 7 milyon dolara düşen, Britanya’da yayımlanan gazetelerden elde ettiği reklam geliri yüzde 21 oranında azalan Murdoch, sahibi olduğu Times, Sunday Times, Sun, News of the World, Wall Street Journal gibi gazetelerle Fox News gibi kanallara sanal erişimi bir yıl içinde ücretli kılacağını belirtti. Medya kuruluşları, her şeyi bedava sunarak zengin olan Google’un kendi haberlerine verdiği bağlantıyı ücretlendirmesi söz konusu.

Bu eğilime koşut olarak e-okuyucu cihazlarına rağbet var. Plastic Logic şirketi USB, WiFi ve Bluetooth ile bilgisayar ya da diğer okuyucu cihazlarına bağlanan, elektronik belgelerin kağıt gibi taşınıp okunmasına imkân sağlayan e-okuyucu cihazını piyasaya çıkardı. E-ticaret şirketi Amazon.com, kendi e-okuyucu cihazı Kindle’ın gazete ve dergileri basılı formatta gibi okumaya imkan verecek yeni büyük versiyonunu hazırlıyor. Sony ile Apple da aynı çalışma içinde. New York Times’a göre, yayımcılar basılı gazete gibi okunabilecek bu yeni cihazlara sarılacak, bunlar üzerinden paralı üyelik, haberlere ilan alma yöntemleri geliştirecek. Üstelik dijital erişim, milyonlarca dolarlık baskı ve dağıtım masraflarından da kurtaracak.

TechCrunch gibi teknoloji blogları ise, insanların para vererek gazete okuma ayrıcalığı için bu cihazlara akın edeceği fikrinin gülünç olduğu görüşünde. Milyarder yatırımcı Warren Buffett’in de e-okuyucu’ya girmeden, asla kayıpları bitmeyecek gazetelere yatırım yapmayacağını söylemesi de hayra alamet değil.

Kaynak: Guardian

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.