En çok konuşulan gazete ve dergiler

MediaCat dergisi Mayıs sayısında yeni bir köşeye başladı. Ajans Press işbirliğiyle hazırlanan ve 'Basın Referans Liderleri' adı verilen...

11.05.2009 - 10:04 | MediaCat

MediaCat dergisi Mayıs sayısında yeni bir köşeye başladı. Ajans Press işbirliğiyle hazırlanan ve ‘Basın Referans Liderleri’ adı verilen bu sayfa Mayıs 2009 sayısından itibaren her ay yayınlanacak. Türkiye’de ilk kez yayınlanan bu raporla, bundan böyle bir yayının kendi dışındaki basılı medyada kaç kere geçtiği tespit edilip, sıralanacak.

Gazete ve dergilerin yaptığı haberlerin veya işlediği konuların, diğer gazete ve dergiler tarafından ne kadar alıntılandığı ya da kendi başlarına haber olduğu ülke gündemi hakkında önemli ipuçları sunuyor. Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat bu bağlamda Mayıs 2009 sayısından itibaren bir önceki ayın en çok konuşulan gazeteleri ile haftalık ve aylık dergilerini yayınlayacak.

EN ÇOK KONUŞULAN GAZETELER

1 – 31 Mart 2009 tarihleri arasında diğer yayınlara en çok haber olan gazetelerin başında Cumhuriyet geliyor. Muhtemelen halen sürmekte olan Ergenekon Davası’nın etkisiyle ve de bu dava kapsamında tutuklanan Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay sebebiyle Cumhuriyet, geçen ayın en çok konuşulan gazetesi oluyor.

Yayın adı – Toplam Haber adedi

1 Cumhuriyet – 1009


2 Hürriyet – 908


3 Milliyet – 693


4 Sabah – 601


5 Radikal – 333

EN ÇOK KONUŞULAN HAFTALIK DERGİLER

Haftalık ve iki haftalık dergiler bir arada değerlendirilmelerine rağmen iki haftada bir yayınlanan hiçbir dergi ilk 10’da yer almıyor. Diğer yayınlarda en çok adı geçen haftalık yayın ise Newsweek Türkiye. Bu listeye girebilen diğer haber dergilsi Aydınlık olurken, iki adet mizah dergisinin de ilk 5’e girmesi bu dergilerin gücünün yabana atılmyacak raddede olduğunu gösteriyor.

Yayın adı – Toplam haber adedi

1 Newsweek Türkiye – 49


2 Aydınlık – 41


3 Leman – 25


4 Penguen – 25


5 Ekonomist – 21

EN ÇOK KONUŞULAN AYLIK DERGİLER

Aylık ve iki aylık dergilerin bir arada değerlendirildiği listemizde ise yayınlanan 25 dergilik tabloya hiçbir iki aylık dergi giremiyor. Mart ayının en çok konuşulan aylık dergisi ise Bilim ve Teknik olarak gözüküyor. Kendisini ikinci sıradan takip eden Fortune’un 8 katı kadar daha fazla haber olan Bilim ve Teknik’in bu başarısının ardında tabii ki Türk okurunun bilime olan iştahı yatmıyor. Evrim Teorisi’nin kurucusu Charles Darwin’in doğumunun 200’üncü yılı sebebiyle hazırlanan konunun dergiden çıkartılmasıyla ilgili haberlerin ortaya çıkmasıyla, bu dergi bir anda gündeme yerleşmişti.

Bilim ve Teknik’i ayrı tutarsak, üst sıraların iş/ekonomi dergilerinden oluştuğunu görüyoruz.

Yayın adı – Toplam haber adedi

1 Bilim ve Teknik – 313


2 Fortune – 39


3 Forbes Türkiye – 25


4 Capital – 23


5 Sinema – 22

Kaynak: Ajans Press,1 – 31 Mart 2009

Tabloların uzun versiyonunu ve çalışmanın amaç, yöntem ve kapsamı hakkındaki detaylı bilgiyi MediaCat’in Mayıs sayısında bulabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.