İnternette filtreye karşı ‘siber savaş’ başladı!

22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan internet filtrelerini protesto eden dünyanın en etkin hacker grubu Anonymous, Türkiye’de bu akşam başlatacağı siber saldırının saatini beklemedi.

09.06.2011 - 00:00 | MediaCat

22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan internet filtrelerini protesto eden dünyanın en etkin hacker grubu Anonymous, Türkiye’de bu akşam başlatacağı siber saldırının saatini beklemedi.

Türkiye’de 22 Ağustos’ta başlaması planlanan internette filtre uygulamasını protesto eden dünyanın en etkin hacker-siber saldırı grubu Anonymous (Anonim), Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) internet sitesine saldırdı. Grubun, Türkiye’deki düzenleyici kuruluşlar başta olmak üzere devlet kurumlarının internet sitelerine yapacağı saldırı için daha önce açıkladığı bugün saat 18:00’i beklemeden yaptığı saldırı ile TİB’e erişim engellendi. Türk hükümetinin son yıllarda internet üzerindeki kontrolünü artırdığına ve binlerce sitenin engellendiğine dikkat çeken Anonymous’un siber saldırısı nedeniyle, birinci hedef olarak seçilen TİB’in internet sitesine erişim, dün akşam saat 19:00’dan itibaren yaklaşık 2 saat sağlanamadı. Grubun Türk Telekom’un internet sunucuları üzerinden gerçekleştirdiği saldırı, Anonymous karşıtı Türk hackerların, grubun internet sitesine yaptığı saldırının hemen ardından geldi. TİB ve Türk Telekom yetkilileri dün akşam saatlerinden itibaren siber saldırının etkisinin sınırlı kalması için çalışmaya başlarken, saldırıların bugün daha da yoğunlaşması bekleniyor.

SİBER SAVAŞ BAŞLADI!

TİB saldırısı öncesinde, ‘internet yasakları’ nedeniyle Türkiye’yi siber savaşla tehdit eden Anonymous’un internet sitesi www.anonnews.org ‘un, kendilerini “dünyanın ilk siber ordusu” olduğunu iddia eden “Ayyıldız Tim” adlı grup üyeleri tarafından hacklendiği öne sürüldü. Saldırıyı doğrulamayan Anonymous, sitelerinin girişlerini kapattıklarını ve “Ayyıldız Tim” yöneticilerinin yapacağı her saldırıyı siber savaş sebebi sayacaklarını açıkladı.

EN SON SALDIRI SONY’YE

Anonymous daha önce ABD, İtalya, İran, Tunus ve Libya’da devlete ait siteler, müzik alanında telif ödemelerini tahsil eden BMI, ünlü alışveriş sitesi Amazon, Scientology tarikatı gibi çok sayıda siteleye saldırarak çökertti. Dahil olmak isteyenlerin ücretsiz bir yazılımı indirerek katıldığı Anonymous, son olarak PS3’ün kodlarını kırdığı gerekçesiyle George Hotz adlı hackera dava açan Sony’ye yaptığı saldırıyla gündeme geldi. Grup, Wikileaks’in para kaynaklarını engellemeye çalışan finans kurumları Mastercard, Visa ve Paypal’a da saldırıp sitelerini saatlerce kullanıma kapamıştı.

"SERBEST BİLGİ, TEMEL İNSAN HAKKI"

Anonymous, önceki günkü bildirisinde şunları belirtti: “Hükümet 22 Ağustos’ta, internet kullanıcılarının tüm aktivitelerinin kayıt altına alınmasını mümkün hale getirecek yeni bir filtreleme sistemini uygulamaya koymak istiyor. Bu sistemin ne zaman ve nasıl uygulanacağı hâlâ muğlak olsa da kesin olan şey hükümetin internet sansürünü bir üst seviyeye çıkardığıdır. Bu mazur görülemez. Serbest bilgi akışına erişim ve katılım temel bir insan hakkıdır. Türkiye hükümeti bu temel hakkı ihlal ederken, eylemsiz kalmayacağız. Sansürü engellemek için desteğimizi verecek, sansür uygulayan kurumlara karşı harekete geçeceğiz.

Haberturk

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.