Google’dan interaktif gitar doodle’ı

Google 2009'da kaybettiğimiz ünlü gitarist ve modern elektrik gitarın yaratıcısı Les Paul'un 96. doğumgününü kutlamak için interaktif bir doodle hazırladı.

09.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Google 2009’da kaybettiğimiz ünlü gitarist ve modern elektrik gitarın yaratıcısı Les Paul’un 96. doğumgününü kutlamak için interaktif bir doodle hazırladı.

Google anasayfasına girdiğinizde "google" kelimesi gibi tasarlanmış gitar tellerini görebiliyorsunuz ve tellere tıkladıkça farklı notalarda ses çıkarabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, doodle’da keyboarda da yer verilmiş. Bu keyboard ile klavyeniz üzerinden müzik yapabiliyorsunuz.

Google’ın interaktif gitar doodle’ı ile andığı Les Paul sadece usta bir gitarist değil, aynı zamanda teknolojik gelişmeleri takip eden ve yeni enstrümanlar yaratan bir müzisyendi. Les Paul 1930’lu yılların ortalarında satılan elektro gitarlardan ana hatlarıyla memnun olmadığı için kendi elektro gitarını geliştirmeye karar verdi ve ilk gitar tasarımı denemelerine 1930’ların ortalarında başladı. En son tasarladığı ve sahnede çok sıklıkla kullandığı "The Log" isimli gitarı, çoğu uzman tarafından ilk modern elektrik gitar olarak kabul ediliyor.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.