İnternetin geleceğini kimler belirleyecek?

OECD tarafından hazırlanan İnternet Raporu'nda

20.02.2008 - 10:46 | MediaCat

OECD tarafından hazırlanan İnternet Raporu’nda kimi gelişmekte olan ülkelerde kablosuz ağ bağlantılarının kablolu bağlantıları geçmekte olduğuna dikkat çekildi. İnternetin gelecek yeni müşterilerinin yoksul milyarlar olacağı vurgulanan raporda, kablosuz ağın yaygınlaşacağı ifade edildi.


Raporda “İnternet ortamının tüm paydaşları, küresel bir güvenlik kültürünün inşa edilmesi için sınırlar ötesi işbirliğine gitmelidir.” tavsiyesinde bulunuldu.

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) tarafından hazırlanan ‘İnternete Erişimde Gelişmeler İçin Küresel Fırsatlar’ başlıklı rapor açıklandı. 68 sayfalık rapora göre, dünya nüfusunun yüzde 80’i internetten faydalanamıyor. Yeni milyarlarca internet kullanıcısının çoğu gelişmekte olan ülkelerden olacak, internete kablosuz ağlar üzerinden bağlanılacak. Kimi gelişmekte olan ülkelerde kablosuz ağ abonelerinin sayısı sabit ağlara bağlı abonelerin sayısını geçti.

Bu artış bazı ülkelerde yüzde 20’den fazla. Gelecekteki ‘yeni’ internet kullanıcılarının, internetin ilk kullanıcılarından farklı özellikler gösterecekleri ve ‘yoksul’ bölgelerden gelecekleri kaydedilen raporda, “Örneğin, şu anda kablosuz ağlara üye olan kullanıcıların çoğunluğu, günde 2 dolardan az gelire sahip kullanıcılardır.” bilgisi yer aldı. İnternet altyapısında liberalleşme, sabit ve kablosuz erişim ağlarının gelişmesinde, internete erişimi mümkün ve ucuz kılma adına anahtar işlev görüyor.

Kaynak: Zaman