MediaCat

2023’ün en iyi global markaları açıklandı

Interbrand, Best Global Brands 2023 raporunu yayınladı.

Omnicom Group bünyesindeki marka danışmanlık şirketi Interbrand, her yıl gerçekleştirdiği Best Global Brands (En İyi Global Markalar) çalışmasının 2023 raporunu paylaştı.

Haziran 2022 — Mart 2023 verilerine göre hazırlanan Best Global Brands 2023’te marka değeri en yüksek, en hızlı büyüyen ve en çok düşen markalar sıralanıyor. Marka değerinin hesaplanmasında markalı ürün ya da hizmetlerin finansal performansı, markanın satınalma kararlarında oynadığı rol, markanın rekabet gücüne ve müşteri sadakatine etkisi yani gelecekte sürdürülebilir talep ve kâr oluşturma potansiyeli göz önünde bulunduruluyor.

Zirve yine Apple’ın

Best Global Brands 2023’te yer alan tüm markaların toplam değeri önceki yıla kıyasla yüzde 5,7 artışla 3,26 trilyon dolara ulaşsa da yavaşlama dikkat çekti. Toplam marka değeri 2021’de yüzde 15, 2022’de yüzde 16 artış göstermiş, geçtiğimiz yıl raporda yer alan markaların toplam marka değeri 3 trilyon doları aşmıştı.

Best Global Brands sıralamasında marka değerini yüzde 4 artışla 502 milyar dolara çıkaran Apple zirvedeki yerini korudu. Birinciliği üst üste 11’inci kez elde eden Apple, 500 milyar doları aşan ilk marka da oldu. Marka değerini yüzde 14 artıran Microsoft ikinci, Amazon üçüncü sıraya yerleşti. Teknoloji sektörünün damga vurduğu ilk 10’da yer alan diğer markalar, sırasıyla Google, Samsung, Toyota, Mercedes-Benz, Coca-Cola, Nike ve BMW oldu.

En hızlı büyüyen markalar

Çalışmada marka değerini en çok artıranlar arasında ilk sıraya Airbnb yerleşti. Marka değerini yüzde 22 artıran Airbnb, 16 milyar dolar marka değeriyle 46’ncı basamağa yükseldi. Listeye ilk kez 2022’de dahil olan Airbnb’yi yüzde 20 büyümeyle Porsche, yüzde 18 ile Hyundai ve yüzde 16 ile Ferrari takip etti. Yüzde 15 büyümeyle Sephora otomobil markalarını izledi. Adobe, 2022’nin en hızlı büyüyen markası Microsoft ile birlikte yüzde 14 büyüdü.

Marka değeri en çok düşenler

Best Global Brands 2023’e göre marka değeri önceki yıla kıyasla en çok düşenlerde Budweiser ilk sırada yer alıyor. 44’üncü basamaktan 61’inciliğe gerileyen markayı yüzde 14 değer kaybıyla Inter ikinci sıradan takip ederken, ilk beşteki diğer markaların Philips, Meta ve 3M olduğu görülüyor.

Best Global Brands 2023 raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.