İnteraktif ve yaratıcı basın ilanları

Teknolojinin ilerlemesi reklam dünyası için sosyal medya, mobil reklam gibi pek çok yeni mecra açtı.

14.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Teknolojinin ilerlemesi reklam dünyası için sosyal medya, mobil reklam gibi pek çok yeni mecra açtı. Bunun yanı sıra basın ilanları gibi daha geleneksek görülen reklam mecraları da teknolojik gelişmelerden etkileniyor. Yeni basın ilanları artık sadece sayfada durmuyor, okuyucuyla konuşuyor veya etkileşime geçiyor.

Sadece güzel ve etkileyici görünmeyen ama okuyucuyla etkileşime giren beş yaratıcı basın ilanı

Hava yastığı reklamı

Peugot 408 lansmanında arabanın en önemli özelliklerinden birinin güvenlik olduğunu söylüyor. Peugot bu söylemini derginin içine mini bir hava yastığı koyarak gösteriyor. Dergideki araba ilanının üzerine yumruk attığınız anda arka sayfadaki hava yastığı şişmeye başlıyor. Bu ilanı, Loducca reklam ajansı Brezilya’da bir dergi için üretmiş.

Basın özgürlüğü için konuşan reklam

"Sınır Tanımayan Gazeteciler" grubu iPhone ve dergi ilanını birleştirerek basın özgürlüğüne vurgu yapan ilginç bir ilan vermiş. Dergi ilanında basın özgürlüğünü sınırlayan liderlerin fotoğrafları görülüyor. Dergideki kodu iPhone’nunuza okuttup dergideki liderin ağzına yerleştirdiğinizde bir gazeteci liderin ülkesindeki politik durumla ilgili bilgi veriyor.

Güneş enerjisiyle çalışan ilan

Yeşil enerjiyi tanıtan basın ilanı güneş enerjisiyle çalışıyor. Dergi içinde, sadece siyah beyaz renklerde görülen ilanda, sayfayı güneşe doğru tutmanızı öneriyor. Bunu yaptığınızda da kağıtta renkler beliriyor.

Deneme sürüşü reklamı

Volkswagen için hazırlanmış olan dergi reklamı iPhone ile deneme sürüşü yapmanızı sağlıyor. Okuyucular uygulamıyı telefonlarına indirdiklerinde kış veya yaz sürüşü için dergide verilen yolu açıp telefonlarını araba gibi kullanarak deneme sürüşü yapabiliyorlar. Reklamda Volkswagenin teknolojik yenilikler yaptığına fakat bunları geleneksel bir basın ilanı ile açıklamanın zorluğuna dikkat çekiliyor. Deneme sürüşünde arabanın değişik özellikleri, telefonun titreşim ve ışık gibi özellikleriyle gösteriliyor.

Yiyebileceğiniz bir reklam

Volkswagen yiyebileceğiz bir reklamı Auto Trader dergisinin içine yerleştirmiş. Yol şeklinde görünen yenebilir reklamın altında "Eat the road. Seriously,eat it" (Yolu ye. Cidden ye) diyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.