Intel okuyamayanlara okuyor

Intel, "Reader" isimli bir cihaz geliştirdi. Intel, görme özürlüler ve disleksi gibi öğrenme zorluklarından...

12.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Intel, çeşitli sağlık sorunları olanlar için basılı metni kameraya çekip yüksek sesle okuyan "Reader" isimli bir cihaz geliştirdi. Intel, görme özürlüler ve disleksi gibi öğrenme zorluklarından muzdarip olanlar için, basılı metinleri sese dönüştüren (yani bildiğimiz okuyan) bir cihaz geliştirdi.

İçinde Atom işlemci bulunan "Reader" adlı cihazın üstünde bir adet ekran, mini ve normal boy USB girişleri, bir de kamera var. Kamera, metinleri kaydederek okunmalarını sağlıyor. Reader, DAISY formatındaki kitapları okuyup, mp3 ve WAV uzantılı dosyaları da çalabiliyor. Cihaz, Intel’in kendi Linux dağıtımı Moblin’in özel bir sürümü üstünde çalışıyor.

Önümüzdeki 2 hafta içinde piyasaya çıkacak olan Reader, 1500 dolarlık fiyatıyla pahalı görünse de, muadillerinden epey ucuz olduğu belirtiliyor. Tam olarak sağlık sigortalarının "yardımcı teknoloji" kategorisine girecek şekilde geliştirildiği için de, daha çok okuyamayan insana ulaşacağı umuluyor.

Kaynak: www.yahoyt.com
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.