Instagram’da alışveriş özelliğinin alanı genişliyor

Alışveriş özelliği Türkiye’de uygun şartları sağlayan tüm işletmelerin kullanımına açılıyor.

06.10.2020 - 16:34 | MediaCat

Instagram'da alışveriş özelliğinin alanı genişliyor

Instagram, alışveriş özelliğinin hem global hem yerel ölçekli yeni kullanım alanlarına dair yeni adımlar atıldığını duyurdu.

Instagram’dan yapılan açıklamaya göre, önceden sınırlı sayıda işletmenin erişebildiği alışveriş özelliğinin büyük markalardan e-ticarete atılan küçük işletme sahiplerine, içerik üreticilerinden yayıncılara, Türkiye’de uygun şartları sağlayan tüm işletmelerin kullanımına açılıyor.

Alışveriş yapanları, markaları ve içerik üreticilerini bir araya getirmenin sunduğu eşsiz değeri ortaya çıkarmak istediklerini söyleyen Instagram Marka Geliştirme Lideri Gord Ray, “Bu üçü arasındaki noktaları birleştirebilirsek, herkes için inanılmaz bir alışveriş deneyimi yaratabiliriz. Bunu yapmanın bir yolu da Instagram’da alışveriş özelliğini daha fazla ülkede kullanıma açmak ve daha fazla insana en sevdikleri markalar ve içerik üreticilerinden alışveriş yapma fırsatını sunmak” yorumunda bulundu.

Facebook Shops erişime açılıyor

Türkiye’deki işletmeler, geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan ve hem Facebook hem Instagram’a uyumlu mağaza deneyimi sunan Facebook Shops’a da erişebilecek. İşletmeler, insanların Facebook’un uygulamaları üzerinden sevdikleri ürünleri keşfedebilecekleri ve satın alabilecekleri, kişiselleştirilebilir bir online mağaza oluşturabilecek.

Facebook Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, Facebook Shops ile ilgili, ” Facebook olarak, topluluğumuzun bir parçası olan insanların arkadaşları ve aile bireylerinin yanı sıra sevdikleri markalar ve işletmelerle bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için çalışıyoruz. Uzun bir zamandır insanların uygulamalarımız üzerinden ürünlerinin fotoğrafını paylaşarak bir şeyler alıp sattığına ve sosyal ticaretin ilk tohumlarını serptiklerine şahit olduk. Şimdi, Facebook Shops ile bu hayali gerçeğe dönüştürüyoruz. Amacımız, insanlara alışveriş deneyiminden keyif alabilecekleri bir alan sunarken aynı zamanda küçük işletmelerin günümüz şartlarına uyum sağlamalarına ve keşfedilmelerine yardımcı olmak. Şu anda özellikle küçük işletmeler pandemi nedeniyle zor bir dönemden geçiyor ve bu işletmelerin birçoğu müşterilerine online üzerinden ulaşmak ve ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmak için yeni yollar keşfediyor. Facebook Shops ile hem küçük işletme sahiplerini hem de küresel markaları uygulamalarımız üzerinden müşterileriyle buluşturacak ve online alışveriş deneyimini herkes için kolaylaştıracağız” dedi.

IGTV ve Reels’a alışveriş özelliği geliyor

Alışveriş özelliğine dair paylaşılan bir diğer yenilik ise IGTV ve Reels ile ilgili. Instagram, önümüzdeki hafta itibarıyla alışveriş özelliğinin IGTV’de de kullanıma sunulacağını duyurdu. İnsanlar, IGTV’de video izledikleri sırada birkaç tıklamayla bir ürün seçip, işletmenin internet sitesi üzerinden alışverişi tamamlayabilecek. Önümüzdeki günlerde, alışveriş özelliğini kullanan IGTV videoları Instagram Shop üzerinden de keşfedilebilecek. Ayrıca Reels üzerinden alışveriş özelliğinin testlerine bu yıl içinde başlanacak.

Konuyu değerlendiren Instagram COO’su Justin Osofsky, “Dijital içerik üreticileri ve markalar kültürel anları Instagram’a getirmeye yardımcı oluyor ve insanlar Instagram’a onlardan ilham almak için geliyor. IGTV ve Reels’a alışveriş özelliğini getirerek, video üzerinden doğrudan alışveriş yapmayı kolaylaştırıyoruz. Böylece işletmelerin hikâyelerini anlatmalarına, müşterilere ulaşmalarına ve gelir elde etmelerine yardımcı oluyoruz” yorumunda bulundu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.