Instagram reklamları etkili mi?

Instagram’a verilen ilk reklamların performansı belli oldu.

26.11.2013 - 14:20 | Ozan Mert

Instagram reklamları ne kadar etkili

Instagram’daki ilk sponsorlu paylaşım Kasım ayının başında ünlü moda markası Michael Kors tarafından gerçekleştirilmişti. Hem olumlu hem de olumsuz yönde büyük tepki yaratan bu ilk uygulamadan bu yana Levi’s, Lexus ve Ben &Jerry’s de Instagram’a reklam verdiler ve onların paylaşımları da, aynı şekilde, binlerce kez beğenildi ve yorumlandı.

Michael Kors’un sponsorlu paylaşımı 18 saatte 218 bin kez beğenildi. Bu, markanın kendi hesabındaki paylaşımların beğeni ortalamasının 3,7 katı. Lexus’un reklamı üç günde 172 bin 320 kez beğenilirken, Ben &Jerry’s’in geçtiğimiz Pazar yayınlanan reklamı 248 bin 348 kez beğenildi.

Paylaşımların beğenilmesi ve konuşulması reklamın bir çeşit etki yarattığını gösterse de bunun markaya ne tür bir kazanç sağladığı pek açık değil. Ama birtakım başka ölçütler, Instagram reklamlarının muhtemelen etkili bir iletişim aracı olduğunu gösteriyor. Bu ölçütlerin başında markanın takipçi sayısındaki değişim geliyor.

Burada oranlar çok daha yüksek. Michael Kors, 18 saatte 33 bin yeni takipçi edinerek kendi ortalamasını 16’ya katlarken, Lexus, reklamının yayınlandığı gün 10 bin yeni takipçi edindi; bu, markanın takipçilerindeki günlük ortalama artışın 50 katı.

Bunlar gelecek vadeden veriler. Öte yandan, Instagram geleneksel olarak daha çok önem verilen değişkenleri de tahlil etmeyi ihmal etmiyor. Share of mind ve hatırlanma gibi özellikleri ölçmek için reklamın verildiği günün ertesinde deney ve kontrol grupları oluşturuyor; hatırlanma, bilinirlik ve çağrışıma bakıyor; uzun vade için sentiment ölçümleri ve satışlara etkiyi ölçecek yöntemler geliştirmeye çalışıyor; reklamverenlere sürekli bilgi güncellemesi yapıyor.

Bütün bunlara baktığımızda; Instagram, dijital reklam piyasasında iddialı bir konuma gelmeyi gözüne kestirmiş gibi görünüyor.

Ben and Jerry’s

Lexus

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.