Bu çamaşır makinesini çalıştırmak için ‘havlamak’ gerekiyor

Engelli derneğinden ilginç proje.

26.11.2013 - 14:34 | Ali Kuru

Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefleyen İngiliz dernekten ilginç proje.

Özel eğitimli köpekler yardımı ile engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefleyen İngiliz dernek Support Dogs UK, Alman beyaz eşya üreticisi Miele ile işbirliğine giderek, yetiştirdiği köpekler tarafından kullanılabilen bir çamaşır makinesi tasarlamış.

‘Yıkamak için havla’ (Woof to Wash) ismi verilen çamaşır makineleri, bu iş için eğitim almış yaşam destek köpeklerinin ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş. Makine, köpeklerin patileri ile kontrol edebilecekleri bir durdurma düğmesine ve kapağı ağızlarını kullanarak açabilmelerini sağlayan özel bir tutacağa sahip. Geniş hacimli deterjan haznesinden ihtiyacı olduğu kadarını her defasında kendisi otomatik olarak alan makinede yıkama işlemini başlatmak için köpeğin tek yapması gereken ise havlamak.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Support Dogs UK, her birisinin eğitim maliyeti 30 bin İngiliz sterlinine (yaklaşık 100 bin lira) ulaşan bu köpeklerin fonlanması için bir de bağış toplama projesi başlatmış. Projeye destek olmak için JustGiving.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Design Taxi