MediaCat

İnovasyon, yaratıcılık ve iyilik bir arada

MigrosTV’nin YouTube kanalından canlı yayınlanan Dünden Sonra Yarından Önce: Bugünün Büyük Umutları adlı özel panel sona erdi.

İnovasyon, yaratıcılık ve iyilik bir arada

MediaCat Live konferansları bugün özel bir panelle izleyicilerini ağırladı: “Dünden Sonra Yarından Önce: Bugünün Büyük Umutları”.

19 Mayıs kutlamaları kapsamında MigrosTV işbirliğinde gençlere özel hazırladığımız bu panelde MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan moderatörlüğünde bir araya gelen Prodigy Storytellers Society Genel Müdürü Emirhan Kökçü, Hadi Kurucusu Emre Ulusoy, Robincode.org Kurucu-Başkanı ve Code.org Türkiye Temsilcisi Gözde Erbaz ve Köy Okulları Değişim Ağı (KODA) Kurucusu Mine Ekinci deneyimlerini aktardı.

Adalet, özgürlük ve eşitlik eğitim çatısı altında buluştu

13 yaşından beri sivil toplumun içerisinde olan Mine Ekinci, önünde çizilen geleceği bir kenara itip hayallerinin peşinden giderek eğitimde fırsat eşitliği üzerine çalışmalar yürütmeye başladı. Adalet, özgürlük ve eşitlik üzerine düşünsel olarak çokça kafa yorduğunu ifade eden Ekinci için bu kavramların buluşma noktası eğitim.

Köylerde eğitimin kalitesini artırmak için köy öğretmenleri, eğitmenler, akademisyenler, gönüllüler ve karar mercilerinden oluşan bir ağ oluşturarak, köylerde çocuktan başlayarak tüm topluluğa yayılacak ve kırsal kalkınmayı destekleyecek yenilikçi bir eğitim anlayışını hayata geçirmeyi başaran Ekinci’nin kurduğu dernekte şimdilerde dokuz çalışan, 70’ten fazla gönüllü ve 400’ten fazla öğretmen görev yapıyor. Ekinci bu çatı altında ayıca köy öğretmenleriyle farklı il ve ilçelerde bir araya gelerek onların mesleki gelişimlerine de yardımcı olduklarını, çözüm önerilerini dinlediklerini paylaştı.

Emre Ulusoy: “Bir an önce yanlış yapmaya başlamak lazım”

2018’de kurulan, Türkiye’nin ilk canlı mobil yarışması Hadi’nin kurucusu Emre Ulusoy, altı senedir kariyerini sürdürdüğü start-up dünyasının sunduğu fırsatları paylaşarak bu yolda ilerlemek isteyen gençlere tavsiyelerde bulundu. Start-up’ların tutma ihtimali yüzde 1’lerdeyken uygulamasıyla milyonlara ulaşmayı başaran Ulusoy, gençlere şöyle seslendi: “Çok fazla yanlış yapacaksınız ama yanlış yapmaya bir an önce başlamak lazım. Fikrinize güveniyorsanız direnmelisiniz. Size inanan yatırımcılar ve güvendiğiniz insanlar yanınızda oldukları sürece başarı gelecektir. Adapte olmak ve yenilikçi düşünmek başlıca kurallar.”

Ulusoy, yakın zamanda interaktif video içeriklerinden spora, meditasyona ve eğitime kadar birçok içeriği yayına almayı planladıkları bilgisini de paylaştı.

Gözde Erbaz: “Herkes gelecek için bir kodlama dili öğrenmek zorunda”

Dijitalin yeni iş fırsatlarına karşı beraberinde getirdiği eşitsizliğe karşı yaratıcı bir çözüm üreten Robincode.org Kurucu Başkanı ve Code.org Türkiye Temsilcisi Gözde Erbaz, bütün çocuklara şans getirebilmek için ne yapabiliriz sorusuyla çıktığı yolda bilişim noktasında Robin Hood’luk yapma rolünü seçen bir isim. Önceliklerinin kız çocukları ve meslek liseleri olduğunu ifade eden Erbaz, organizasyon çatısı altında çocuklara bilişimle algoritmik düşünce yapısını öğretmek, problem üreten değil problem çözen ve teknolojiye entegre bir nesil yetiştirerek eğitimde fırsat eşitsizliğine çözüm olabilmek için çalışmalar yürütüyor.

Erbaz, gençlerin ve çocukların hayal etmelerini sağlamak ve onların neden-sonuç ilişkisi kurabilmelerine yardımcı olmak için bilgisayar sistemlerini araç olarak kullandıklarını ifade ediyor ve gençlere bir mesaj iletiyor: “Tek bir tuşla dünyanın her yerine ulaşabilecek durumdayız. Herkes gelecek için bir kodlama dili öğrenmek zorunda.”

İşin sırrı ilham olabilmek

Influencer kavramını sorgulamaya açan Prodigy Storytellers Society Genel Müdürü Emirhan Kökçü, etki etmek ve dijitali doğru kullanmanın kolaylığına dikkat çekmekle birlikte işin sırrının ilham olabilmekte yattığına dikkat çekti: “Ne kadar kişiye hitap ederseniz edin o insanlara ilham olabilmek daha kıymetlidir.” Kökçü, bu noktada Mert Fırat’ın Festtogether etkinliği, Erdil Yaşaroğlu ve Begüm Kütük’ün 3D maske üretimi gibi girişimlerini örnek gösterdi.

Kökçü’ye göre etki gücünü artırmanın yolu ise merak, sorgulama ve samimiyetten geçiyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.