Index, yurtdışına açılıyor

Satın almalarla büyüyen grup, yurtdışına açılıyor.

06.04.2012 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’nin bilişim teknolojileri şirketlerinden Index, organik ve inorganik büyüme planlarıyla 25. yılını kutlayacağı 2015’de 2 milyar dolarlık ciro hedefliyor. BT servis şirketlerinden Alkım’ın çoğunluk hissesini satın almak üzere girişimlere başlayan Index Grup, lojistik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinden Teklos ile yabancı bir şirketle de ortaklık yapacak.  Grup ayrıca, Balkanlar, MEA ve Türki Cumhuriyetleri’nde faaliyet gösterecek. 

Bünyesinde İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Netex, Neotech, Artım ve Teklos’u bulunduran Index Grup, solo gelir tablolarına göre, 2011 yılında 2 milyar TL net satış gerçekleştirerek yüzde 15 büyüdü. Index Grup, bu yıl sonunda ise yüzde 12 büyüme ve 2.210 milyon TL net satış geliri hedefliyor. 25 yılın geride bırakılacağı 2015 yılında 2 milyar USD ciro hedefleyen grup, teknoloji sektöründe çeyrek yüzyıllık bir tecrübe ile çalışmalarını sürdürecek.

Index Grup’un borsada işlem gören şirketlerinden İndeks Bilgisayar konsolide satışlarda yüzde 23 büyürken, şirketin vergi sonrası net kârı yüzde 40 artış gösterdi. İndeks Bilgisayar’ın 2011 yılındaki net satış gelirleri 1,5 milyar TL, vergi sonrası net kârı ise 18,4 milyon TL olarak gerçekleşti.

Grubun İMKB’de işlem gören bir diğer firması Datagate Bilgisayar’ın da net satış geliri 309 milyon TL olarak açıklanırken, şirketin vergi sonrası net kârı yüzde 221 artışla 5,5 milyon TL şeklinde gerçekleşti. 2010 yılında halka açılan diğer bir grup şirketi Despec Bilgisayar’ın ise net satış geliri 152 milyon TL, vergi sonrası net kârı yüzde 20 artışla 9,7 milyon TL oldu.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.