MediaCat

İmplanta dönüşen plastik atıklar

Liquid Death, “geridönüşüm miti”ni cüretkâr bir kampanyayla hicvediyor.

İmplanta dönüşen plastik atıklar

Plastic Soup Foundation’daki okyanus koruma uzmanları, okyanusların 2050 yılına kadar balıktan daha fazla plastik barındıracağını tahmin ediyor. 2022 tarihli bir Greenpeace raporuna referans veren Liquid Death ise yeni reklam filminde her dakika üretilen ve gerçekte yalnızca yüzde 5’i geridönüştürülen 700 bin kilogram plastik atığı değerlendirmenin absürd bir yolunu sunuyor.

Hayali Liquid Death Plastik Cerrahi Merkezi’nde çalışan bir plastik cerrahı canlandıran oyuncu ve komedyen Whitney Cummings, plastikleri okyanus ve sahillerden uzak tutmanın yolunu onları vücut implantlarına dönüştürmekte bulduklarını anlatıyor. İnsan tüketiminden kaynaklanan plastik atıkların yine insan bedenine dönüşünü konu alan film Los Angeles merkezli reklam ajansı Party Land’in imzasını taşıyor.

Sularını plastik şişe yerine geridönüştürülebilir teneke kutularda sunan Liquid Death’in kreatif başkan yardımcısı Andy Pearson, kampanyayı, “İnsanlara gerçekten ulaşmanın yolu mizahtan geçiyor. Kötü haberlere ya da korkunç çevresel mesajlara karşı çok duyarsızlaştık. Eğer bunu aşmak ve birilerini gerçekten düşündürmek istiyorsak, mizah en güçlü silahlardan biri çünkü gerçekler üzerine örülüyor. İnsanları plastik geridönüşümünün bir mit olduğu fikrine güldürebilirsek, belki zaman içinde seçimlerini gözden geçirmelerini sağlayabiliriz. Belki bir dahaki sefere elleri bir plastik su şişesine uzandığında iki kez düşünürler” sözleriyle yorumluyor.

Reklam filmi, markanın devam eden #DeathtoPlastic girişiminin de bir parçası niteliği taşıyor. Marka, satışlarından elde ettiği gelirin bir kısmını bu girişim kapsamında dezavantajlı topluluklara sağlıklı içme suyu sağlayan Thirst Project’e ve plastik kirliliğini azaltmak için çalışan 5 Gyres‘e bağışlıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.