MediaCat

İmkânsız pazarlık

WWF, buzullardaki kritik duruma yaratıcı bir stop-motion filmle dikkat çekiyor.

İmkânsız pazarlık

Buzullar, gezegenin kalanına göre yaklaşık üç kat daha hızlı ısınıyor. Kutuplardaki geridönüşü olmayan erimenin yıkıcı etkileri ise küresel boyutta.

WWF Küresel Kuzey Kutbu Programı, buzulların hızla erimeyi sürdürdüğüne dikkat çekmek için buzdan yapılmış yavru bir kutup ayısının hüzünlü hikâyesine başvuruyor. Londra merkezli animasyon stüdyosu NOMINT tarafından hazırlanan stop-motion film, Kuzey Kutbu’nun kritik durumunu aktarmak için buzun doğal erime özelliğinden yararlanıyor.

Stop-motion tekniğine aşina olmayanlar ekranda yalnızca bir kutup ayısı olduğunu düşünebilir. Görülenin 500 buzdan kutup ayısının bir birleşimi olduğunu, bu 46 saniyelik animasyonu hayata geçirmek için bin litreden (264 galon) fazla buz kullanıldığını ve videonun tamamlanmasının ekibin tam bir yılını aldığını duymaksa sizi şaşırtabilir. Öyle ki, NOMINT’in CEO’su Yannis Konstantinidis filmi “şimdiye kadar üzerinde çalıştığım en zor proje” olarak nitelendirecek kadar ileri gidiyor. Projenin zorluğunu ise, “Buz bir kez erimeye başladığında üzerinde hiçbir kontrolünüz yok. Her çekim arasında belirli bir süre olması gerektiği için bu ölçekte bir stop-motion film oluşturmak neredeyse imkânsız hale geliyor” sözleriyle açıklıyor.

Yayını Glasgow’da gerçekleşen COP26 Zirvesi’ne denk getirilen ve dünya liderlerine kısa bir çağrıyla sona eren film, genel kitlesine de çarpıcı bir mesajla sesleniyor: “Kutuplardaki buzulların erimesini geri alamayız. Buzun erime noktası üzerine pazarlık edemeyiz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.