İletişim vergisinde indirim yolda

Yüzde 60’a ulaşan vergi oranlarıyla, dünyada iletişimden en çok vergi alan ülke olan Türkiye’de iletişim vergilerinde iyileştirme planlanıyor.

28.08.2007 - 10:27 | MediaCat

Ulaştırma Bakanı Yılmaz, 1999’daki deprem sonrası kalıcı hale gelen özel iletişim vergisinde iyileştirme yapacaklarını söyledi.

Yüzde 60’a ulaşan vergi oranlarıyla, dünyada iletişimden en çok vergi alan ülke olan Türkiye’de iletişim vergilerinde iyileştirme planlanıyor. Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, 17 Ağustos depreminin ardından 1999’da geçici olarak konan, sonra kalıcı hale getirilen özel iletişim vergisinde yeni hükümet döneminde iyileştirme yapılacağını açıkladı.

İletişim üzerindeki vergi yükü, özel iletişim vergisi, KDV ve Hazine paylarıyla birlikte yüzde 60’a ulaşmış durumda. Türkiye bu rakamlarla, iletişimden en çok vergi alan ülke konumunda yer alıyor.

Türkiye’den sonra en yüksek vergi yüzde 30 ile Uganda’da alınıyor. İletişimin vergilendirilmesinde dünya ortalaması ise yüzde 20’li seviyelerde bulunuyor.

ACARER: 3G İÇİN ZAMANLAMA MÜKEMMEL

Öte yandan Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ise 7 Eylül’de yapılması planlanan 3. nesil ihalesi için zamanlamanın mükemmel olduğunu söyledi. Acarer, operatörlerin daha kuvvetli bir yatırımla 3.5 nesilden başlayacaklarını kaydetti.

“3. nesil ihalesi yerine neden 4. nesil yapılmıyor” yorumlarına Acarer şu yanıtı verdi: “3G yerine hala dünyada hiçbir ülkede kullanılmayan standartları dahi belirlenmemiş 4G’nin teklif edilmesini güncel bir şaka olarak görüyorum.”

Kayıtdışı telefonlarla ilgili gelişmelere de değinen Acarer, kanunun çıktığı son 20 ayda 59 milyon cep telefonunu kayıt altına alınarak 9 milyar dolarlık ekonomik değer oluşturduklarını kaydetti.

kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.