İlaçta reklam yasağı deliniyor mu?

Eczacılar, reçetesiz ilaçların reklamı için kolları sıvadı. Türk Eczacılar Birliği'nin (TEB) Digitürk ve Mobilvizyon'la sözleşme imzalamasıyla...

12.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Eczacılar, reçetesiz ilaçların reklamı için kolları sıvadı. Türk Eczacılar Birliği’nin (TEB) Digitürk ve Mobilvizyon’la sözleşme imzalamasıyla sektördeki reklam yasağı kalkıyor.

Yeni dönemde reçetesiz ilaçlar, eczanelere özel tematik kanalda tanıtılacak. Vatandaşlar, eczanelerde bu tanıtımları izleyebilecek. Tematik kanal üzerinden yapılacak tüm program ve eğitimler, TEB Merkez Heyeti tarafından oluşturulacak ‘etik kurul’un denetiminde olacak. TEB Başkanı Erdoğan Çolak, amaçlarının hasta ve eczacıyı bilgilendirmek olduğunu söylüyor. Yeni kanalı ilaçta reklam yasağını delme girişimi olarak değerlendiren İstanbul Eczacı Odası (İEO) ise uygulamaya karşı çıkıyor.

Çalışmaları yürüten TEB Başkanı Erdoğan Çolak, yayın kapsamında yer alması planlanan tüm program içeriği ve reklam başvurularının etik kurul tarafından değerlendirileceğini ifade etti. Bunun uygun bulunması halinde yayının yapılacağını anlatan Çolak, halkın ve vatandaşın bilgilendirilmesinin önemine değindi. Reklam konusunda ise, "Bizi de bağlayan sıkı yasalar, tüzükler ve yönetmelikler var. Ayrıca etik kurul reklamları değerlendirecek." şeklinde konuştu.

TEB’in anlaşmasını ‘sorumsuzca’ bulan İEO ise, "Günlük çıkarları uğruna eczacılığın temel ilkelerini göz ardı edenlere müdahale etmesi beklenen Türk Eczacıları Birliği yönetimi, mesleğimizin geleceğini tehdit eden bir anlaşmaya imza attı." ifadelerini kullandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.